Konferans: “Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Fransa”, Atelier des Lumières Direktörü Michael Couzigou

İstanbul Modern
03.10.2019 - 19.00

İstanbul Modern’in 2012 yılında başlattığı “Müzeler Konuşuyor” serisi, Fransa ile devam ediyor. İstanbul Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilen etkinlik programının konuğu,
Atelier des Lumières’in Direktörü Michael Couzigou olacak. 3 Ekim’de gerçekleşecek söyleşide Couzigou, deneyimlerini paylaşacak.

Konferans :”Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Fransa”, Atelier des Lumières Direktörü Michael Couzigou

Atelier des Lumières, Endüstri Devrimi sırasında Plichon Kardeşler tarafından donanma ve demir yolu şirketlerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere 1835 yılında kurulan Chemin-Vert Dökümhanesi çatısı altında kurulur. Dökme demir parçaların üretimini yapan fabrika, hem 1929 yılındaki tüm dünyayı etkileyen Büyük Buhran’dan hem de endüstriyel plastik üretiminin de başlamasından etkilenir. 1935 yılında bu alanda hizmet vermeyi durdurduktan sonra el değiştiren dökümhane, bundan sonraki 65 yıl boyunca, araç gereç imalatına odaklanan bir tesis olarak hizmet verir ve 2000 yılında kapanır.
Dökümhane, Culturelspaces yönetim kurulu başkanı Bruno Monnier tarafından 2013 yılında tekrar keşfedilir. Dört yıl boyunca süren yenileme çalışmaları sonucunda Paris’te dijital sanat alanına odaklanan bir sanat merkezi olarak 2018 yılında Atelier des Lumières [Işıklar Atölyesi] adıyla sanatseverlere kapılarını açan kurum, açılışında “Gustav Klimt”, “Hundertwasser” ve “POETIC_AI” başlıklı üç sergiyi izleyiciyle buluşturan kurumun Klimt sergisi sekiz ayda 1.200.000’i aşkın ziyaretçiyi ağırlar.
Atelier des Lumières 2019 yılında ise sergi mekânlarının tüm yüzeylerini kaplayan “Van Gogh, Yıldızlı Gece” sergisi için görsel ve işitsel üretimlerle sanatçının yaşamını ve yapıtlarının izini sürmeyi amaçlar. Kurumun direktörlüğünü üstlenen Michael Couzigou, ekim ayında ilk defa gerçekleştirilecek “IMMERSIVE ART FESTIVAL” başlıklı bir etkinlik planlıyor. Bu kapsamda Atelier des Lumières’de yer verilecek, mekânla bütünleşik dijital sanat çalışmaları, izleyiciyi çepeçevre sararken, katılımcıları yapıtlarla etkileşim kurmaya davet edecek.