LITHO DAYS#2: Davetli Fransız Sanatçı: Cora Texier

Güvenevler, Kuzgun Cd 57/A, 06690 Çankaya/Ankara
18.11.2023 - 18.00

Sanat atölyesi

Institut français Ankara Litho Days #2 etkinliği kapsamında Fransız sanatçı Cora Texier ile bir araya geliyor.

Litho Days nedir?

Türkiye’nin tek özel işbirlikçi litografi atölyesi Dou Print Studio tarafından 6 Kasım 2021 tarihinde litografinin mucidi Alois Senefelder’in 250. yaş gününden ilhamla birincisi gerçekleştirilen Türkiye’de Litografi Günleri (Litho Days in Turkey) etkinliklerinin, bu yıl ikincisi gerçekleştirilmektedir. Etkinliğin her iki yılda bir düzenlenmesi hedeflenmektedir.

Türkiye ve Avrupa’dan 8 konuk sanatçının davet edildiği program çerveçesinde Haziran 2023’den bu yana üretilen içerikler, 24 Kasım’da Ka’da sergilenecektir. Türkiye’de Litografi Günleri kapsamında Elâ Atakan’ın küratöryal destekleriyle 24 Kasım 2023 –  30 Aralık 2024 tarihleri arasında düzenlenecek olan “Denizden Çıkan Taşlar” başlıklı sergiye Ka ev sahipliği yapacaktır.

Konuk sanatçı programları paralelinde her konuk sanatçı ile Dou Print Studio’da Açık Atölye günleri düzenlenmekte ve bu sayede hem sanatsal üretim süreçleri, hem de atölye işleyişi hakkındaki bilgiler izleyicilerle paylaşılmaktadır. Etkinliğin son konuk sanatçısı olarak Fransa’dan davet edilen sanatçı ve usta baskıcı (masterprinter) Cora Texier’in deneyimlerini paylaşmak üzere gerçekleştirilecek Açık Atölye için 18 Kasım Cumartesi saat 18:00’da (katılım ücretsiz ve serbesttir) Dou Print Studio kapılarını kısa süreyle izleyiciye açacak.

Proje, Dou Print Studio ekibi tarafından yürütülmekte ve EUNIC (Avrupa Birliği Ulusal Kültür Enstitüleri) üyeleri partnerliğinde, İtalya Ankara Büyükelçiliği, Polonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, Institut Français Turquie, Instituto Italiano di Cultura ve Çankaya Belediyesi’nin destekleri, Radisson Blu Hotel Ankara, Kaft, Radio ODTÜ, Last Penny ve KA’nın katkılarıyla gerçekleştirilmektedir.

Etkinlik hakkında detaylı dilgi için www. douprintstudio.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Cora Texier
Litografi ve Baskı-Resim Sanatçısı

1975 yılında doğan Cora, 7 yaşından itibaren konservatuarda piyano dersinde eğitim gördü.

Paris’te dört yıl sanat eğitimi aldıktan sonra École des Gobelins’de grafik tasarım eğitimine devam etti. İletişim ve yayıncılık dünyası, bir grafik tasarımcı olarak yaklaşık yirmi yıl boyunca onun günlük hayatında yer aldı.

2014’ten bu yana Ateliers de la Ville de Paris’te litografi tekniğinini araştıran Texier, 2017 yılında kendisine ait bir atölye tutarak baskı presi ve litografi taşlar satın almıştır. Cora Texier için bir keşif olan litografi tekniği öyle bir zenginlik sunmaktadır ki artık onsuz yaratmak tamamen imkansız hale gelmiştir. Sanatçı daha sonra çizimle ve matrisler aracılığıyla ortaya çıkardığı malzemeyle yeniden bağlantı kuruyor ve açık havada yaptığı gezilerden derlediği doğal unsurlarla yaratmayı seçiyor.

www.coratexier.com

       

tel: 0553 234 60 58