KONSER: İSABELLE DURİN & MİCHAEL ERTZSCHEİD

Institut français Izmir
06.12.2021 - 20:00
06.12.2021 - 20:00

3. İzmir Sefarad Kültür Festivali kapanış konseri

3. İzmir Sefarad Kültür Festivali kapanış konseri

6 Aralık Pazartesi, saat 20:00, Etz Hayim Sinagogu (937 Sk. No : 5/C Kemeraltı)

Isabelle Durin, Keman

Michael Ertzscheid, Piyano

Rezervasyon zorunludur. http://www.izmirjh.com/konser/

Program

Max BRUCH: Kol Nidreï op.47

Abe ELLSTEIN : Yidl Mitn Fidl

Ernest BLOCH: Nigun  from Baal Shem n°2

Traditional: Kolyn

Mark WARSHAWSKI:  Oyfn Pripetschik

Traditional: Bay a Glezele Machke

Paul Ben-HAÏM : Sephardic Lullaby

George PERLMAN: Yisker et Dance of the Rebbitzen

Lew POLLACK: Yiddish Mame

Joseph ACHRON : Scher

Joseph ACHRON: Hebrew melody op.33

Jerry BOCK : Fiddler on the Roof

 

Isabelle Durin Versaille konservatuvarı Alexandre Brussilovsky’nin sınıfında keman eğitimi aldı ve 1996’da altın madalya ile mezun oldu. Antoine Goulard ile çalıştı, 1997’de CNSM Lyon’da Jean Estournet ve Kazimierz Olechovski ile çalıştı. Aynı anda Sorbonne’da felsefe eğitimi aldı ve doktorasını yaptı.
1999 yılında Franz Welser-Möst yönetimindeki Gustav Mahler Jugend Orchester ile Avrupa turnesine katıldı, 2001’de Lyon Konservatuvarı’ndan DNESM diplomasını aldı. Aynı yıl Schleswig Holstein Muzik Festival’de Shmuel Ashkenazi’nin ustalık sınıfına seçildi, Jean-Pierre Sabouret, Boris Garlitsky, Igor Volochin, Patrice Fontanarosa ve encore Roland Daugareil gibi büyük keman sanatçılarıyla da çalışma imkânı buldu. Eş zamanlı olarak Alain Meunier ve Michel Strauss ile CNSM Paris’de oda müziği yüksek eğitimini sürdürdü.

Isabelle Durin 2003 yılından bu yana, Yoel Levi, Enrique Mazzolla ve halen Case Scaglione tarafından yönetilen Orchestre National d‘Ile-de-France orkestrasında müzisyendir. Aynı yıl senatoda “Société d’Encouragement au Progrès” gelişim madalyası almıştır. Sanatçı Fransa’da ve yurtdışında keman/piyano oda müziği konserleri vermektedir. 2004 ve 2006’da Vietnam Operası ve Hanoï Kültür Merkezi’ne davet edilmiştir. İlk albümünü piyano sanatçısı Michael Ertzscheid ile « Romantisme Hébraïque » ismiyle çıkaran sanatçının bu albümle verdiği konserler;
Paris Musée d’Art et d’Histoire du Judaïsme, Fnac des Halles, Mémorial de la Shoah, Copernic ULIF Sinagogu, Cercle Bernard Lazare de Grenoble, Centres Communautaires de Vincennes, Créteil, Nogent-sur-Marne, Genève, Strasbourg, Reims, Zagreb, Musée Juif Galicia de Cracovie, Musée Juif de Prague, Romanya’da Cluj, Timisoara et Iasi Kültür Merkezleri, ABD’de Miami, West Palm Beach, Puerto Rico, Kolombiya’da Bogota, Medellin ve Cali, Amsterdam Portekiz Sinagogu, Londra, Cambridge (Fitzwilliam Museum) ve Oxford (Queen’s College). Piyanist Michaël Ertzscheid ile son albümü « Bellek ve Sinema » 2018 Şubat ayında kaydedildi. Toronto’da Holocaust Education Week, Mémorial de la Shoah, Obernai ve Bordeaux Sinagogları, Dauphinois Müzesi ve Gronoble Direniş Müzesi, Etelan Şatosu, Capvern Müzik buluşmaları, Strasbourg « Librairies idéales » Festivali, Ranelagh Tiyatrosu, Motte-Tilly Şatosu, Université Lyon-Lumière2, Bruxelles Auschwitz, Vakfı’nda konserler verdi, son olarak Alain Duault’nun yönetiminde Croisières Musicales Ponant’da sahne aldı.

Meslektaşı Michaël Ertzscheid ile film müziklerinden oluşan “Un Violon dans l’Histoire” albümünü çıkardı. Yine onunla Ağustos 2018’de Çin’de 9 konserlik bir keman/Piyano turnesi gerçekleştirdi. Durin, “Harmonies Estivales” müzik festivalinin sanat yönetmenidir.

Toulouse’da doğan Michaël Ertzscheid 8 yaşında piyano çalmaya başladı. Klasik eğitiminin yanı sıra Toulouse konservatuvarı oda müziği ve piyano alanlarını birincilikle bitirdi. Eğitimini sürdürdüğü Boulogne-Billancourt Konservatuvarı’nda Marie-Paule Siruguet’nin sınıfını birincilikle bitirdi. Mükemmellik sınıfının ardından birçok ustalık sınıfına katıldı ve önemli eğitimcilerden dersler aldı: Arie Vardi, Leon Fleisher, Jean-François Heisser, Hatto Beyerle, Maria Kliegel. European Music Competition for Youth (EMCY) ve YAMAHA yarışmalarını kazandı. Teorik eğitimini güçlendirmek üzere gittiği CRR Paris’de oybirliğiyle birinci seçildi ve bu ona SACEM’de burs kazandırdı.
2000 yılında Paris Ulusal Yüksek Devlet Müzik ve Dans Konservatuvarı’na girdi ve J-C Raynaud’un sınıfında harmoni ödülünü, T. Escaich’ın sınıfında füg ödülünü aldı. Piyano eşlikçiliğine olan tutkusu ve senfonik repertuvarı onu CNSM de Paris Jean Koerner’in sınıfında ders almaya yönlendirdi. Ardından Pierre Boulez, Kasuchi Ono, John Axelrod ve Christoph Eschenbach’ın yönetiminde çaldı. Çalgı eğitimini CNSM’de J – F Zygel, T. Escaich’den doğaçlama ödülü ve Pierre – Laurent Aimard’ın sınıfında oda müziği ödüllerini aldı.
Fransa, ABD, İngiltere, Avusturya, İtalya, Romanya ve Kolombiya gibi ülkelerde düzenli olarak festivallere davet edildi, oda müziği, solist ve doğaçlamacı olarak konserler verdi. Théâtre Du Châtelet, Royal Opera House, Salle Pleyel, Théâtre Mogador, Cité de la Musique, Unesco, Salle Cortot, Studio Le Regard Du Cygne) gibi prestijli salonlarda ve Le Balzac Sineması, Savoie et des Hautes-Pyrénées Kilisesi, Prague İspanyol Sinagogu ve Aiguebelette gölü gibi yerlerde sahne aldı. Klasik müzik eğitiminin yanı sıra, yolu Bartabas , Damon Albarn, Les compagnies de Pina Bausch ve Merce Cunningham gibi müzisyenlerle çalıştı. Keman sanatçısı Isabelle durin ile “Romantisme Hébraïque” albümünü kaydetti ve Alain Louvier yönetimindeki Olivier Messiaen Orkestrasıyla verdiği konseri canlı olarak kaydedildi. “Sacre du printemps” yüzüncü yılı kutlaması için 15 besteciye 4 el eser beste siparişi vermiş ve eserler 2013’de Reynaldo’da çalınmıştır. Eğitim, sanatçının en önem verdiği konulardan biri olarak hayatında yer almaktadır.

Paris Ulusal Yüksek Devlet Müzik ve Dans Konservatuvarı’nda (CNSMDP) aldığı Certificat d’Aptitude unvanıyla, Boulogne-Billancourt Konservatuvarı’nda piyano, oda müziği ve Paris Konservatuvarı’nda müzik analizi dersleri vermektedir. Grenada’da piyano ve doğaçlama, Paris’te sinestezi ve müzik, Eisenstadt Haydn Projesi’nde tonalite işaretleri üzerine ustalık sınıfları ve konferansları vermektedir. CNSM de Paris’te ve eğitmenlik sınavlarında düzenli olarak jürilik görevini sürdürmektedir