Konser: Derya YILDIRIM

Institut français İzmir
20.12.2019 - 20:00

“O Ses Fransa” finalisti.
Yeni Yıl etkinlikleri dahilinde.

20 Aralık Cuma Saat 20:00

The Voice Fransa finalisti, Yeni Yıl etkinlikleri dahilinde.

Biletler 10 TL / 20 TL Institut français Izmir  gişesinde. (Cumhuriyet Blv. N: 152 Alsancak)

DERYA YILDIRIM

Derya Yıldırım Fransa’da doğdu . Müziğe olan tutkusuyla çocukken özel piyano dersleri aldı, ardından konservatuvarda eğitim gördü. Üniversite diplomasını mimarlık alanında alan Yıldırım, bu dönemde piyanodan ayrılmadı ve hem çalmayı hem de çocuk öğrencilerine ders vermeyi sürdürdü. 16 yaşındayken “O Ses Türkiye”ye katıldı ancak şansı yaver gitmedi.

2016 yılında “O Ses Fransa”da finale kalmayı başardı ve şu anki menajeri tarafından keşfedildi. Temmuz ayında İstanbul’a yerleşen Derya Yıldırım, ilk konserini Institut français Izmir’de verecek,  piyanosu eşliğinde türkçe ve fransızca şarkılar seslendirecek.

 

“Müzik benim hayat felsefemdir. Umudum…”

Küçüklüğümden beri hep şarkı söylerdim. Elbise giyip elimde kumanda ile aynanın karşısına geçip şov yapardım :)) 11 yaşımdayken annem beni özel piano kursuna yazdırdı. 3 sene orada okudum, ve konservatuarı kazanıp 7 sene orada okudum. Hem pratik hem teorik. 16 yaşımdayken, o ses türkiyeye katılıp türkiyeye kendimi ilk orada tanıttım. Çok kısa sürdü, koltuklar dönmedi 🙂

Lise’den sonra 1 sene Müzik fakültesinde okudum. Sonra mimarlığa yönlendim. O zaman 19 yaşındaydım. Mimarlık okulunu kazandığımda konservatuarı bırakmak zorunda kaldım – ikisi birden çok zordu, ve bana çok ağır geliyordu. Hem okuyup, hem de paramı piano dersi vererek kazanıyordum. 3sene boyunca. Toplam 10-15 civarlarında küçük çocuk öğrencilerim vardı. Ve çok severdim. Onlar da beni:)

Mimarlığa başladığımda, ilk senesinde aynı zamanda yine aynı yarışmaya katıldım, ama bu sefer Fransa’da. Ve bu kez 4 koltuk döndü. Bu yarışma bana çok uğurlu geldi, tecrübe kazandırdı, ve beni hem Fransa’da, hem de Türkiye de tanıttı. Hatta Türkiye’den menejerim beni oradan keşfetti.

Bugüne kadar hem okulumu bitirmeye çalıştım, (çok başarılı bir öğrenciydim.. sürekli sınıf birincisi olup, yaptığımı zevk ile yapardım…) hem de müziğe bir şekilde devam etmeye çalıştım. Şarkılar yazdım.. alt yapı/düzenleme yapmayı öğrendim… kendi tarzımı buldum… 3 farklı dilde hem yazıp hem söyleyebiliyorum. (Fransızca- İngilizce- Türkçe). Ayrıca ne yapmak/yapmamak istediğimi biliyorum. Temmuz ayında mezun oldum. Ve şimdi İstanbul’a yerleşiyorum.”