SOHBET: Pierre Loti Zamanları

IFT, Konrad Adenauer Cad. No 30, Yıldız
27.04.2023 - 19.30

Konferans dili Türkçe, Fransızca ardıl çeviri yapılacaktır

30 Nisan’a kadar Institut français Ankara’da devam eden “100 Yıl Sonra Pierre Loti’ye Genç Bir Bakış” sergisi kapsamında Bilkent Üniversitesi’nden Prof. Berke Torunoğlu’nu “Pierre Loti Zamanları” konulu bir sohbet için ağırlıyoruz.

  • Moderatör: Attila Güllü
  • Tarih: 27 Nisan Perşembe, 19:30
  • Konferans dili Türkçe, Fransızca ardıl çeviri yapılacaktır
  • Katılım ücretsiz, kayıt zorunlu

Berke Torunoğlu

Berke Torunoğlu, modern Ortadoğu’nun sosyal ve siyasi tarihinde uzmanlaşmış, özellikle Osmanlı İmparatorluğu tarihine odaklanan Bilkent Tarih Bölümü öğretim üyesidir. İlk kitabı Murder in Selanika 1876: A Tale of Apostasy and International Crisis (Gorgias Press, 2012), Mayıs 1876’da Selanik’te Fransız ve Alman konsoloslarının öldürülmesini ve ardından gelen uluslararası krizi çevreleyen olaylara odaklanan bir çalışmadır.

Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden Modern Ortadoğu Tarihi alanında doktora derecesine sahiptir. Osmanlı, Ortadoğu ve İslam tarihi dersleri vermiş Berke Torunoğlu, Bilkent’e gelmeden önce Princeton Üniversitesi Seeger Center for Hellenic Studies’de doktora sonrası araştırma görevlisi ve ardından University of Tennessee-Knoxville’de öğretim görevlisiydi.