İŞÇİ FİLMLERİ FESTİVALİ

Institut français İstanbul sinema salonu
06.05.2022
08.05.2022

İstiklal caddesi No:4 Beyoglu

6 – 8 Mayıs 2022
Institut français İstanbul sinema salonunda
Bu yıl 17. kez düzenlenecek Uluslararası İşçi Filmleri Festivali (İFF), 1-8 Mayıs tarihlerinde 20 ülkeden 69 filmi, sponsorsuz, yarışmasız ve ücretsiz seyirci ile buluşturacak. Bu yıl festivalde 49 yerli 20 yabancı filme yer verilecek.

Türkiye’de ilk gösterimini yapacak 15 adet filmden birkaçı:
Daha önce festivalimizde gösterilen Dalga/Die Welle filminin ilham aldığı film Lesson Plan: The Story of the Third Wave / Ders Planı: Üçüncü Dalganın Öyküsü;
Arjantin’den Amasando Futuro / Geleceği Yoğurmak ;
Japonya’dan Bunu ona yaptıran neydi?;
Yönetmenin de katılacağı İtalya’dan L’Urlo / Çığlık ;
Yunanistan’dan ΔΕΜΕΝΟΙ / Sarmal ;
Kamboçya’dan Boramey: Fabrikadaki Hayaletler

Pandemi nedeniyle son iki yıldır yalnızca online etkinlikler düzenleyen İFF, bu yıl hem online hem de yüz yüze olacak. İlk etabı İstanbul ve Ankara’da başlayacak festivalin açılış gecesi 2 Mayıs saat 19:30’da Moda Sahnesi’nde gerçekleşecek. Etkinlik aynı zamanda festivalin YouTube kanalından canlı olarak yayınlanacak. Oyuncu Nur Sürer’e teşekkür ve onur plaketinin verileceği gecede her yıl olduğu gibi bir set emekçisi de sahneye davet edilecek. Açılış filmi yönetmen Fikret Reyhan’ın Çatlak filmi olarak izlenecek.

Online gösterim ve söyleşiler festivalin YouTube kanalında 8 Mayıs’a kadar devam edecek. İstanbul’daki yüz yüze gösterimler 5-8 Mayıs tarihleri arasında Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi ve 6-8 Mayıs tarihleri arasında Fransız Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Festivalin bu yılki programında film gösterimleri ve söyleşilerin yanı sıra bir de çalıştay yer alıyor. Filmkoop – İFF iş birliği ile düzenlenen Sinema Toplulukları Çalıştayı 7 Mayıs’ta saat 14:00-17:00 arasında Kadıköy Sinematek / Sinema Evi’nde gerçekleştirilecek.

İstanbul ve Ankara etaplarının ardından 17. İFF, 2022 sonuna kadar Türkiye’nin birçok ilinde düzenlenecek.

Festival programı ve seçkisine www.iff.org.tr adresinden ulaşmak mümkün.
İFF YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCNrrRyknHWUfzLxhEplOULQ