İPEK YOLU’NDA VE ZAMANDA GERİYE YOLCULUK, Fotografik Seyahat Günlüğü 1993

Institut français İstanbul, Avusturya Sarayı ve Muse Contemporary Sanat Galerisi
18.04.2022
09.05.2022

İstanbul’da üç sergi mekanı:
Institut français İstanbul,
Avusturya Sarayı (Avusturya Başkonsolosluğu, Köybaşı Caddesi, 4634464 Yeniköy, Sarıyer)
Muse Contemporary Sanat Galerisi (Levent, Aydın Sokağı No:12 K:1, 34330 Beşiktaş)

Renate Graf fotoğrafları

Küratör: Nicolas Martin Ferreira

 İstanbul – Nisan ve Mayıs 2022

1993 yılında Renate Graf, Anselm Kiefer ile Orta Asya üzerinden İpek Yolu’nda bir yolculuğa çıkar. Bu yolculuk, Doğu ve Batı’nın zenginliklerini birleştiren, gerçek bir medeniyetler kavşağı olan Anadolu ile başlar. Bu üç aylık keşif, sanatçı için güçlü bir ilham kaynağı olur.

Gezinin dönüşünde Renate Graf, sergideki ikonik baskılara kaynak olan bir tür fotoğraflı seyahat günlüğü hazırlar. Bu seride, Orta Asya’dan Anadolu platosunun merkezine, bozkırların ortasında, Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’nin görkemli türbesinin bulunduğu Konya’ya giden yola kadar görüntüler yer almakta. Ayrıca muhteşem ilkel yapılarıyla ve aynı zamanda inanılmaz yeraltı şehirleriyle Aksaray, Nevşehir, Niğde, Kayseri ve Kırşehir illerinden eşsiz manzaralar sunuyor.

İpek Yollarından geçmek, aynı zamanda buluşmalar sayesinde bir dünyadan diğerine geçişe tanıklık eden doğal veya mimari unsurları ortaya çıkaran bir zaman yolculuğudur. Renate Graf, günlük hayattan, zaman ve sonsuzluk içinde donup kalmış uçup giden anlardan bahseden en çarpıcı fotoğraflarından bir seçki sunuyor.

Sergi, çevre, küresel ısınma ve özellikle buzulların erime tehlikesi ana teması etrafında İstanbul’da üç ayrı mekanda geniş formatlı fotoğraflar ve fotografik projeksiyonlar sunuyor.

Son yıllarda artan kuraklık ve sellerden etkilenen Türkiye’ye de bu konulara yabancı değil. Yıllar geçtikçe, dağlardaki buzullar ve karlar daha erken erimeye başladı, karla beslenen Türkiye nehirlerinin su seviyeleri de yükseldi.

Kendini doğaya adamış bir aktivist olan Renate Graf, fotoğrafları aracılığıyla bir farkındalık yaratarak bizleri geçmişin hatalarını düzeltmeye davet ediyor.

İstanbul’da üç sergi mekanı

Institut français Türkiye

Avusturya Sarayı 

Adres: Avusturya Başkonsolosluğu, Köybaşı Caddesi, 4634464 Yeniköy, Sarıyer, İstanbul.

 

Muse Contemporary Sanat Galerisi

Adres: Levent, Aydın Sokağı No:12 K:1, 34330 Beşiktaş/İstanbul