TİYATRO – FIRAT

Institut français gösteri salonunda
23.03.2023 - 19:00

İstiklal Cad. No:4
Taksim Beyoğlu

TİYATRO – EUPHRATE
23 Mart Perşembe saat 19:00’da
Institut français gösteri salonunda

2023 Frankofoni Baharı çerçevesinde, Institut français sizleri Türk kökenli Fransız tiyatro sanatçısı Nil Bosca‘nın sahnelediği Euphrate (Fırat) oyununa davet ediyor.

Oyuncu: Nil Bosca
Yöneten: Nil Bosca, Stanislas Roquette, Olivier Constant

FIRAT’ın hikayesi:
FIRAT, çifte kültüre sahip liseli genç bir kızdır.  Anne tarafından Norman, baba tarafından Türk’tür.
Her iki ebeveyni de işçi sınıfı bir geçmişe sahiptir ve sosyal merdiveni tırmanabilmesi için kızlarının akademik performansına büyük ölçüde güvenmektedirler. Ne yazık ki Fırat bu beklentiyi karşılayamamaktadır.  Okulda yerinde duramayan, konsantre olmakta güçlük çeken,  notları zayıf bir öğrencidir.Ve okulun son yılında bir kariyer seçimi yapması istendiğinde, kendini çaresiz ve geleceğini tasavvur edemez halde bulur.
Fırat, hem anne ve babasının prestijli bir meslek seçmesini talep etmesiyle hem de kendi arzusunun umutsuz arayışıyla boğuşur.
Neden kimliğiyle ilgili kendisini sorgulamaktadır?
Tutkularının eksikliği ve arzularını tanımlayamamanın çaresizliği içerisindedir. Kendisinin kim olduğunu,neden herhangi bir mesleğin ilgisini çekmediğinin şaşkınlığı içerisindedir. Birkaç başarısız seçim denemesinden sonra bir rehberlik danışmanına gitmeye karar verir.
Çılgın bir kişiliğe sahip pitoresk bir karakter olan bu kadın, onu neredeyse hiçbir şey bilmediği Türk kökenlerine bakmaya teşvik etmiştir.
Böylece Türkiye’ye ilk seyahatini gerçekleştirir.
Babasının gençlik hikayesini, baba tarafından ailesiyle tanışmasını, yüksek eğitim parkurunda çeşitli deneyimlerini samimi duygularla anlatmaktadır.

Nil’in oyuna dahil ettiği mizaha, duygusal ve hareketli türk müziğinin de eşlik etmesi neşe ve nostaljiyle karışık duygular yaratıyor.

Oyunun dili Fransızcadır.

Gösteri ücretsizdir, kayıt zorunludur.