Göbeklitepe En Eski İnanç Merkezi

İstanbul Fransız Kültür Merkezi
28.02.2018 - 08:30

Canlı yayın : https://youtu.be/82KBncd4JpE

12.000 yıl önce, insan eliyle yapılmış, bilinen en eski yapılar. Ritüelik amaçlı inanç merkezleri. Yazının bulunmasından 7.000 yıl, yerleşik dönemden 2.000 yıl, önce kullanılmış. Avcı ve toplayıcılar tarafından yapılan şefkat mabetleri, sanatsal mucizeler. İnsandaki kadim birikimin taşa yansıması. 12.000 yıl önceki insan doğa ile barışık geleceği inşa etmiş.

Canlı yayın : https://youtu.be/82KBncd4JpE

12.000 yıl önce, insan eliyle yapılmış, bilinen en eski yapılar. Ritüelik amaçlı inanç merkezleri. Yazının bulunmasından 7.000 yıl, yerleşik dönemden 2.000 yıl, önce kullanılmış. Avcı ve toplayıcılar tarafından yapılan şefkat mabetleri, sanatsal mucizeler. İnsandaki kadim birikimin taşa yansıması. 12.000 yıl önceki insan doğa ile barışık geleceği inşa etmiş. Maddeyi mana ile buluşturmuşlar, sembollerle sanat ile konuşmuşlar. 12.000 yıl önce, atalarımız inanç ile bilimi buluşturmuşlar.

Ay mabetleri yapmışlar. Atalarımız ilk taş ustaları insanı adem etmenin tarifini yapmışlar, sembolleri kullanmışlar :

Alemin sütunu insandır
Sırrı insanı adem etmektir
Beşeri değilde insanı arar isen
Sen ne isen aradığın da o dur

Levent SEPİCİ

Çeşitli alt yapı projelerinde çalıştıktan sonra 1990 yılından itibaren su altı inşaatları üzerine uzmanlaşmış ve taahhüt işleri yapmıştır. Halen de inşaat sektöründe taahhüt işlerini sürdürmektedir. Küçük yaşından beri özel ilgi alanı olan “yazılı olmayan tarih” üzerine çeşitli araştırmalar yapmış ve 2000 li yıllardan itibaren Göbeklitepe kazıları ile ilgilenmiş, bu konuda çeşitli sempozyumlara katılmış, araştırmalar yapmış, değişik platformlarda konu hakkında konferanslar vermiştir. İlk baskısı 2013 yılında yapılan, 2014 yılında İngilizceye çevrilen Göbekli Tepe hakkında bir de kitabı bulunmaktadır.

Etkinlik Türkçe’dir. 
Fransızca simültane çeviri olacaktır.