FRAKTAL SANATI, mümkün olan bütün alanlarda

Lycée GS et Institut Français de Turquie à Istanbul
08.03.2018 - 09:30

Galatasaray Lisesi Istanbul Fransız Kültür Enstitüsü ile ortaklaşa, disiplinlerarası çalışmalarla ilgili yeni bir programın başlatılması bağlamında “Fraktal Sanatı”na yönelik iki gün sürecek uluslararası toplantılar düzenlenecektir

Galatasaray Lisesi Istanbul Fransız Kültür Enstitüsü ile ortaklaşa, disiplinlerarası çalışmalarla ilgili yeni bir programın başlatılması bağlamında “Fraktal Sanatı”na yönelik iki gün sürecek uluslararası toplantılar düzenlenecektir. Galatasaray Lisesi’nin 150. Yılı kutlama etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecek toplantıların öneminin ve farklılığının altını çizmek amacıyla Fransız Elçiliği tarafından da aktif olarak desteklendiğini ifade ederek 8-9 Mart 2018 tarihlerinde İstanbul’da yer alacağını siz davetlilerimize
heyecanla duyurmaktayız. İlk gün (8 Mart) programı dâhilinde, Galatasaray Lisesi’nin kendi bünyesinde gerçekleştirilecek konferanslar, master classlar düzenlenecek; profesyonel sanatçılar tarafından yapılacak gösterilerle birlikte fraktal sanat uygulamaları içeren atölyeler oluşturulacak. Ayrıca uluslararası üne ve itibara sahip olan sanatçılarımızın eserlerinin tanıtılacağı ( Galatasaray Lisesi ve Galatasaray Müzesiyle/ Galatasaray Üniversitesi Kültür ve Sanat Merkezi’yle ortaklaşa düzenlenecek) bir sergi de sunulacaktır.
İkinci gün (9 Mart) programı ise davet edilen sanatçıların katılımıyla fraktal sanatı çevresinde şekillenen eserlerinin müzikli video gösterimlerinin sizlere sunulacak olmasının yanı sıra, uzmanlar ve araştırmacılar tarafından verilecek konferanslar da İstanbul Fransız Kültür Enstitüsünde yapılacaktır. Katılımcılar ile davetliler arasında canlı bir tartışma ortamı da sağlanacaktır. Bu etkinliğe paralel olarak, GALATASARAY Lisesi’nin davet ettiği farklı ülkelerden gelen sanatçıların (Fransa, Türkiye, Hollanda, Belçika vb.) eserleri halka açık olarak 8-11 Mart 2018 tarihlerinde Galatasaray Müzesi’nde sergilenecektir.

DAVETLİLERİMİZ :

– Jean-Claude MEYNARD ( Uluslararası Üne Sahip Fransız Fraktal Sanatçısı)
– Julius HORSTHUIS, (Uluslararası Üne Sahip Hollandalı Fraktal Sanatçısı)
– Jean-Paul DELAHAYE, (Matematikçi, Lille Üniversitesi Öğretim Üyesi)
– Jean-Joel DUHOT, (Filozof, Lyon Üniversitesi Felsefe Bölümü Emeritus Profesör)
– Francesco de COMITE (Lille Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Öğretim Görevlisi & Fraktal Sanatçısı)
– Agnès CALLU (Sanat Tarihi Uzmanı, İnstitut d’Esthétique ACTE (l’Université Paris-I Panthéon-Sorbonne), Ecole Nationale des Chartes’ta Öğretim Üyesi)
– François SOULAGES (PARIS Üniversitesi Estetik Bölümü Öğretim Üyesi)
– Dominique CHATEAU (Filozof, Estetik ve Sanat Tarihi Uzmanı, Paris Panthéon-Sorbonne Üniversitesinde Öğretim Üyesi)
– Gabriel BAUDRAND (Madeleine Michelis d’Amiens Lisesi Bütün Hazırlık Sınıfları Kadrolu Matematik Öğretmeni, Yazar)
– Emmanuel GABELLIERI (Filozof, Lyon Katolik Üniversitesinde Öğretim Üyesi, Araştırma Bölümü Müdür Yardımcısı)
– Nicolas DARBON (Aix-Marseille Üniversitesinde Doçent – Müzik & Müzikoloji Bölümü – Bestekar)
– Ozan TÜRKKAN (Türk Sanatçı / ISTANBUL-BRÜKSEL)
– Ali ÖNER (Türk Sanatçı / ISTANBUL)
– Ebru AYDINDAG (İstanbul Üniversitesi Ar-Ge Uzmanı, ISTANBUL