FEMİNİST TİYATRO

Institut français İzmir
26.02.2022 I 12.00
27.02.2022 I 18.30

Göçebe Düşünce Derneği İzmir Buluşmaları

FEMİNİST TİYATRO

Göçebe Düşünce Derneği İzmir Buluşmaları

26-27 Şubat, saat 12.00 – 18:30 arasında, Institut français İzmir

26-27 Şubat tarihlerinde Özlem Belkıs ve Ebru Nihan Celkan ile Alsancak’ta, Institut français İzmir Şubesinde, sanat ve cinsiyet, sanatta cinsiyet, feminizmin sanat üretimine etkisi ve var olan metinlere feminist perspektif yaklaşımlarının gelişimini konuşabileceğimiz iki gün bizi bekliyor.

Bir metnin feminist perspektifle ele alınışından sahnelenişine, provasından perde açılışına kadar eşitlikçi bir tiyatro mümkün mü ve mümkünse eşitlikçi bir tiyatro nasıl sağlanabilir?

İlk gün Özlem Belkıs’ın Feminizm Tarihi ve Feminist Tiyatro Tarihi ile teorik alt yapısını oluşturacağı program, Ebru Nihan Celkan’ın Sahnede Toplumsal Cinsiyet ve Toplumsal Cinsiyet Atölyesi ile devam edecek.

Öncelikle, feminizmin tarihsel gelişimi,sanat ve tiyatro ile bağı, sanatsal üretimdeki yerini kavrayacak; çözümleyecek ve sonra feminizmin pratik sahne yaşamımızda neden gerekli olduğunu, nerelerde ve nasıl noksan kaldığımızı sorgulayacağız.
Etkinliğin yalnızca oditoryumdan dinleyiciye bir anlatım olarak kalmamasını arzuluyor, hep birlikte irdeleyebileceğimiz, sorgulayabileceğimiz, interaktif bir düşünme ortamı olmasını diliyoruz.

📌 Etkinlik ücretsizdir. Kayıt zorunludur.

⚠️ Önemli Not: Dersler kendi aralarında bir süreklilik arz edecek şekilde tasarlandığından katılımcılarımızın her iki günün derslerine de katılması bizi fazlasıyla memnun edecektir; fakat gündelik yaşamın baskı ve yaptırımlarını göz ardı edemeyeceğimizden, katılımınızın tek gün yahut tek ders ile sınırlı olması da mümkündür. Sizden tek ricamız etkinliğe hangi gün ya da günlerde katılacağınızı ilgili formda belirtmenizdir. Etkinliğe giriş yapabilmeniz için bu linke tıklayarak formu doldurup kaydolmanız gerekmektedir.