SERGİ: ANKARA’YA HOŞGELDİNİZ

IFT, Konrad Adenauer Cad. No 30, Yıldız
18.05.2023
23.07.2023

Giriş ücretsiz

  • 18.05 – 23.07.2023 arası  
  • Giriş ücretsiz

Gururlu Ankaralılar olarak, Institut français Ankara, 2023 yılında Ankara’nın Başkent oluşunun yüzüncü yılını kutlamaya can atıyordu. Bilhassa, göz alıcı İstanbul veya Ege’nin incisi İzmir ile kıyaslanarak yahut da Başkent olmadan önce bir hiç olduğunu veya halen bir Başkent olamadığını ileri sürerek Ankara’nın sıklıkla haksızlığa uğradığı göz önünde bulundurulduğunda.

Kendini kolayca belli etmese de, biraz daha yakından bakıldığında Ankara’nın hazinelerle dolu olduğunu görebiliriz. Xavier Claudel’in yaptığı gibi Ankara’yı didik didik etmek gerekir. Tıpkı Ankaraaxs ve Urbanwalks’un yaptığı gibi Ankara’yı “hikayeleştirmek” gerekir. Sakinleriyle tanışmak, tarihini öğrenmek gerekir. Ankara, hak edilen bir şehirdir.

Bu yüzüncü yıl kutlaması, düşündüğümüzden daha fazla olan ‘Ankara Sevdalılarını’ bir araya getirme ve sunduğu hazineleri güncelleme fırsatı sunmaktadır.

Programımızın bir parçası olan “100 yıl: Ankara-Başkent” bölümüne hoş geldiniz.

Sophie Gauthier

Ankara Fransız Kültür Merkezi Müdür Vekili

 

Dört yıl boyunca, tüm boş vakitlerimi, fotoğraf makinemi boynuma asıp Ankara sokaklarını didik didik etmekle geçirdim. Gece, gündüz, yaz, kış, güneşin alnında veya karda kışta; erkekleri, kadınları, çocukları, yaşlıları, bu şehri oluşturan ve bakışlarıyla, gülüşleriyle veya tavırlarıyla beni etkileyen insanları fotoğrafladım.

Ankara’nın tüm mahalleleri arasında en sevdiğim oyun alanım Ulus ve Altındağ oldu. Bu mekânların ve “insanlarının” özgünlüğü ve bu insanların kendi ortamlarında fotoğraflanırken duydukları gurur beni derhal kendilerine çeker oldu. Sokakların terkedildiği kapanma dönemleri de dâhil, Ulus’a 80 defadan fazla ‘çıktım’.

İzlediğim yaklaşım ne “sanatsal” ne de “siyasiydi”. Her şeyden önce, Türkiye’deki deneyimimden bir anı saklamak, değişen dünyanın veya dönüşen bir şehrin tanığı olmak istedim, zira şehrin bazı unsurlarının on yıl sonra kaybolacağından eminim.

“Özgünlük” izlediğim yolda bana rehberlik etti. Fotoğrafı “daha iyi” kılmak amacıyla tek bir detayı değiştirmedim, hiçbir nesneyi kımıldatmadım veya modellerimden belirli bir poz vermelerini istemedim… İstesem de yapamazdım.

Ankara’da 1.500 adet fotoğraf çektim. Aralarından 33 tanesi burada sergilenmiş durumda. Fotoğrafçılık ve sergi meraklısı olan herkese çok teşekkür ederim.

Xavier Claudel

Amatör fotoğrafçı. 2019 ila 2023 yılları arasında Fransa’nın Ankara Büyükelçiliğinde görev yapmıştır.

 

Yüzlerdeki her ifade bir yaşanmışlığın, Ankaralılığın, günlük yaşam mücadelesinin ama her şeyden önce mirasın ifadesi. 100 yıllık bir kentte yaşamanın getirdiği o haklı gururun silinmez izleri. Ankara’ya adım attınız ve bu değişmeyen hislerin ifadesi olan bu yüzlerle karşılaştınız. Hoşgeldiniz…

Cemre Gökpınar

AnkaraAks ve Urbanwalks kurucusu.