DARAYA’NIN GİZLİ KÜTÜPHANESİ

FKM, Konrad Adenauer Cad. No 30 - YILDIZ
26.03.2019 - 19:00

GÖSTERİM VE YÖNETMENLE SÖYLEŞİ

DARAYA’NIN GİZLİ KÜTÜPHANESİ

GÖSTERİM VE YÖNETMENLE İLE SÖYLEŞİ: DARAYA, BOMBALAR ALTINDAKİ KÜTÜPHANESİ

Delphine Minoui‘nin “Daraya Kitap Pasörleri: Suriye’de Gizli Bir Kütüphane” kitabının devamı olarak tanımlayabileceğimiz “Daraya, Bombaların Altındaki Kütüphane” belgeselinin gösterimi sonrasında söyleşi gerçekleşecektir.

2018 | yönetmen Delphine Minoui, Bruno Joucla, Shadi Mattar işbirliğiyle  | Fransa | 63dk | Fransızca, Türkçe altyazılı

Daraya, Bombaların Altındaki Kütüphane

Geçmişle bugün arasında bu film, 2011 Suriye devrimi esnasında yolları kesişen üç genç Suriyelinin hikayesini anlatıyor. Şehrin sürekli bombalanmasına rağmen, Esad karşıtı ayaklanmaların beşiklerinden biri olan Daraya’da, üç arkadaş molozlar arasından kitapları toplayıp, yasadışı bir kütüphane kurarlar. Dört yıl boyunca devam eden kuşatma (2012-2016) süresinde, bu kütüphane barış ve özgürlüğün sığınağına dönüşür. Bugün savaş sebebiyle yolları ayrılan ve bazıları Türkiye’ye sürgün edilenler, Daraya’nın demokratikleşme rüyasını gerçekleştirmek üzere ellerinden geleni yapıyorlar.

Delphine Minoui

Le Figaro gazetesinin Orta-Doğu uzmanı İstanbul muhabiri. 2006 yılında İran ve İrak’ta yaptığı röportajları için Albert Londres gazetecilik ödülüne layik görünmüştür. Son 20 yıllın Arap-Müslüman dünyasındaki önemli olayları gündeme taşımıştır. “Daraya, Bombaların Altındaki Kütüphane” belgeseli, “Daraya Kitap Pasörleri: Suriye’ye de gizli bir kütüphane” adlı kitabının devamı niteliğindedir (Le Seuil yayınları 2017, Elle 2018 Belge kategorisinde Okuyucu Büyük Ödülü).

Belgesel gösterimi sonrası Delphine Minoui ile söyleşi ve soru-cevap gerçekleşecektir.

 

  • crédit photo : Mohammad Al Eman