ERTELENDİ / CAZ KONSERİ: CROSSWINDS

Gaga Mancero: 100. Yıl, Filistin Cd No:21, GOP
21.03.2020 - 21:00

Caz Konseri

Crosswinds: Caz Konseri, feat. Okay Temiz

İsviçre Büyükelçiliği Türkiye ve Institut français işbirliği.

 

Mart ayında, Türkiye’nin değişik şehirlerinde, çok özel bir Jazz topluluğu bir konser turnesi gerçekleştirecek. İsviçreli Jazz piyanisti François Lindemann tarafından Crosswinds projesi başlatılmıştır. Projenin çekim noktası olacak olan, dünyaca ünlü perküsyonist ve baterist Okay Temiz’dir. Kendisine Fas’tan Aziz El Achhab, Cezaiyir’den Shems Bendali ve İsviçre’den Patrick Perrier ve François Lindemann eşlik edecektir. Müzisyenler, parçaları kendi kültürlerine göre yorumlayıp, kültürler ile müzik arasında bir köprü kurmayı edefliyorlar. 

  • 21.03.2020 Cumartesi, 21.00
  • Gaga Mancero, 100. Yıl, Filistin Cd No:21, GOP | 0545 609 31 31
  • Giriş 80TL, biletler
  • Okay Temiz: perküsyon
  • Abdel Aziz El Achahb:  keman
  • Shems Bendali: trompet
  • Patrick Pierret: bas
  • François Lidermann: piyano

Okay Temiz (perküsyon)

1939 İstanbul doğumlu Okay Temiz’i sunmaya gerek kalmadı. Hala aktif olan perküsyon ustası, grubu Oriental Winds ile dünyanın her yerinde konser verdi. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarında eğitim vermeye devam etmektedir. 

François Lindemann (piyano)

François Lindemann, 1950 doğumlu. Detroit, Hong Kong, Paris ve Montreux Caz Festivali (1975 yılından beri 10. katılımı) Dünya çapında birçok konser ve festivallere katılmıştır. Piano Seven (7 piyanist ile 7 Steinways) gibi birçok çok kültürlü etno-caz ve çeşitli orijinal grupların yapımcısı. Daniel Humair, Carla Bley, Curtis Fuller, Alvin Queen, Erik Truffaz, Eddie Henderson ve Robin Eubanks gibi müzisyenlerle sahne almıştır.

Shems Bendali (trompet)

Shems Bendali, 1996 doğumlu. HEMU Lozan’da Master of Arts in Jazz Performances Yüksek Lisans derecesini özel takdir ile mezun oldu. Şimdi kendi müzik grubunu yönetiyor, Avrupa’daki kulüplerde ve festivallerde besteler yazıyor ve sahne alıyor. Yeni neslinin gelişmekte olan bir sanatçısı olarak kabul edilir.

Patrick Perrier (bas)

İsviçre’de doğan Patrick, 1986’dan beri profesyonel bir müzisyendir, ilk olarak Bern’deki İsviçre Caz Okulu’nda okudu. Becerileri, funk, rock ve caz grupları için mükemmel bir elektrik basçısı olmasını sağlar. Patrick, Sandy Patton, Claudio Roditi, Michael Von der Heide, Elisabeth Caumont, François Lindemann ve Patrick Moraz ile işbirliği yaptı. 100’den fazla CD yapımında katkısı olan bir müzisyen. Ayrıca, Ejma Caz Okulu Sion ve Montreux Konservatuarı’nda bas öğretmeni. 

Abdel Aziz El Achahb (keman)

Abdel Aziz El Achahb, 1967 doğumlu. Fes ve Kazablanka Arap Müzik Festivallerinde profesör ve Müdür olarak görev almaktadır. Ayrıca Asya ve Hindistan’da çapraz projeler üzerinde çalışıyor.