KONFERANS: BENJAMİN GAULON İLE GERİ DÖNÜŞÜM’DEN SANAT ESERİNE

Institut français İzmir
03.12.2021 - 19.00
03.12.2021

Benjamin Gaulon ile konferans

3 Aralık Cuma 2021, saat 19.00, Institut français İzmir

Konferans: Benjamin Gaulon ile geri dönüşüm’den sanat eserine

“Novembre Numérique” etkinlikleri dahilinde ve “Escape, Dijital Kültürlerin merkezine yolculuk” sergisinin açılışı vesilesiyle Institut français İzmir, 3 Aralık 2021 Cuma günü saat 19:00‘da bir konferans için dijital sanatçı Benjamin Gaulon’u ağırlıyor.

Fransız sanatçı Benjamin Gaulon aynı zamanda bir eğitimci ve kültür üreticisidir. Markası olan “Recyclism” adı altında çalışmalar yayınlamıştır. Araştırmaları bilgi ve iletişim teknolojilerinin sınırları ve başarısızlıkları, programlanmış kullanım ömrü, tüketim ve kullan-at toplumu, mülkiyet ve özel hayatın korunması, sanal dolandırıcılığın ve korsancılığın ortaya çıkışı ve geri dönüşüm üzerinedir. Projeleri; yazılımlar, enstalasyonlar, hardware veya web üzerine kurulmuş projeler, interaktif eserler ve Street art olup, çoğunlukla açık kaynaktır.

Gaulon aynı zamanda, Fransa ve dışında, bilgi ve iletişim teknolojilerinin sosyal ve çevresel etkilerini işleyen tasarım ve sanat alanında ortaya çıkan pratik ve araştırmaları geliştirmek ve desteklemek üzerine çaılşan, NØ isimli, kar amacı gütmeyen şirkette yöneticidir. IoDT ve Internet of Things Institute, CEO’su ve NØ SCOOL NEVERS kuruluşunun organizatörüdür.

2013 yılında geliştirdiği ve sunduğu MFA design + teknoloji programının ve BFA AMT (Art, Media and Technology) programının yöneticisi de olduğu, New School Parsons Paris ‘te ortak eğitimcilik yapmıştır. Öncesinde National College of Art and Design Dublin’de eğitim görevlisi, CTVR/ telekomünikasyon araştırma merkezinde (Trinity College) araştırmacı ortak olmuş ve Dublin’de Data 2.0 (Dublin Art and technology Association) müdürü olmuştur.

2005’ten beri; Avrupa’da ve Amerika’da, elektronik atık, korsancılık / bilgi işlem araçlarının geri dönüşümü üzerine atölyeler ve konferanslar düzenlemektedir. Atölyelerine katılanlar, kullanımı geçmiş teknolojilerin potansiyellerini yaratıcı bir şekilde keşfetmekte ve elektronik atıkların geri dönüşümünü sağlayan yeni stratejiler bulmaktadır.

Bu konferansta art+tech, media art ve hacktivizm alanlarında 20 yılı aşkın süredir sanatsal araştırmalarının yanı sıra öğretim ve kültürel üretim faaliyetlerini sergileyecektir.

http://www.recyclism.com/

Konferans girişi serbesttir.