28. İzmir Avrupa Caz Festivali

AASSM
27.09.2021 - 21:00
27.09.2021 - 21:00

AASSM
İKSEV işbirliğiyle.

27 Eylül Pazartesi, 21:00, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, açık alan(AASSM)

Institut français İzmir ilk yılından bu yana Festival’e verdiği desteği sürdürüyor. Bu yıl Pierre de Trégomain Quartet, İzmirli caz severlerle buluşacak. İtalya, Almanya, İsviçre, Romanya, ve Polonya’ dan gelen caz sanatçılarının yanı sıra farklı etkinliklerin yer alacağı Festival’in detaylı programına www.iksev.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Biletler : Biletix & AASSM 0232 247 80 03 / www.iksev.org

 

Pierre de Trégomain Quartet

  • Pierre de Trégomain, vokal
  • Arnaud Gransac, piyano
  • Blaise Chevallier, kontrbas
  • Benoist Raffin, davul

Pierre de Trégomain Quartet 2006 yılında kuruldu ve ilk albümü My Cold Song (Afrodit Records, 2010) ile Avrupa vokal cazının yenilenme döneminde merkezi bir figür haline geldi. Grup, Avrupa ve Asya’da çok sayıda festivalde ve caz kulübünde çaldı ve sahne performansları ve duygusal repertuarıyla sağlam bir ün kazandı. Konserlerinden biri Radio France için kaydedildi.

Pierre de Trégomain Quartet, ikinci albümü « Shelter » (2015) ile caz müziğinin pop, klasik müzik veya Fransız şansonları gibi çeşitli etkilerin buluşma noktası olarak yer aldığı evrensel bir dil arayışını sürdürdü. Fransızca ve İngilizce bestelerden oluşan bu üstün repertuar eleştirmenlerce oldukça beğenildi. (****Jazz Magazine) Quartet çeşitli festivallere katılmakta ve Institut français aracılığıyla tüm dünyada konserler vermektedir.

 

Pierre de Trégomain – vokal

Fransız vokalist ve besteci Pierre de Trégomain, 2008’de Fransız Crest Jazz Vocal yarışmasının birincilik ödülünü kazandı ve vokal cazda önemli isim haline gelmeye başladı. Tanınmış Belçikalı şarkıcı David Linx, « My Cold Song » (2010) albümünün kitapçığında kendisine övgüler yağdırdı; « Fransız tarzında Avrupa cazı…”

Jazz Magazine tarafından « en önemli erkek şarkıcılar » arasında seçildi. Doğaçlamaya olan tutkusu ve aşkın müzik arayışı, onu barok kontrtenor ve tasavvufi esinli gelenekler gibi yeni müzikal ufuklar keşfetmeye yöneltti.  Bu eğilimi sanatçının vokal tekniğini genişletmesine ve kendi ifadesiyle « içsel bağını » derinleştirmesine olanak sağladı, müziği ve duyguları birbirine bağlama yeteneğini geliştirdi.  Pierre de Trégomain, Quartet’inin yanı sıra elektrodan klasiğe birçok alanda müzisyenlerle konserler vermektedir.  2016 yılında dünyaca ünlü Azeri muğam şarkıcısı Gochag Askarov ile «Mugham Souls» adlı heyecan verici bir işbirliğine başladı.

Arnaud Gransac – piyano

Arnaud Gransac, mühendislik okumak yerine müzik eğitimi almayı seçti.  Sorbonne Üniversitesi’nde ve daha sonra piyano öğreteceği Didier Lockwood’un müzik okulunda caz üzerine odaklandı. Olağanüstü armoni becerileri, onu soul müzikten tangoya kadar çeşitli projelerde en çok takdir edilen bir eşlikçi haline getirdi. Sanatçı, Pierre de Trégomain Quartet’in bestelerini düzenlemektedir.

Blaise Chevallier – kontrbas

Blaise Chevallier, caz ve doğaçlama alanında uzmanlaşmadan önce klasik müzik eğitimi aldı. Virtüöz dokunuşu ve oryantal müzikten elektroya kadar farklı müzikal ufuklara uyum sağlama yeteneği sayesinde Fransa ve ötesinde en çok aranan basçılardan biri haline geldi. Aynı zamanda “Aerophone” üçlüsü ile besteci kimliğiyle eleştirmenlerce beğenilen iki albüm çıkardı.

Benoist Raffin – davul

Babası caz davulcusuydu olan Benoit Raffin’in müzik eğitimi konservatuvara gitmeden çok önce başladı. Kendine has, duyarlı ve duygusal bir tarz geliştirmesi, müzisyenler arasında hemen tanınmasını sağladı ve 1996’da kendisine bir ödül getirdi. Benoist Raffin, farklı sahne sanatlarında da müzisyen olarak yer almaktadır.