Café turc ; Franko-Türk podcast’i

Üç kelimeyle anlatacak olursak, “Café Turc”, Franko-Türk podcast’idir.
Türk kültürünü ve toplumunu tanıtan eğlenceli ve erişilebilir, Fransızca yayınlanan bir podcast’dir.
Café turc, birkaç yıldır İstanbul’da yaşayan fransız kökenli Anne-Cécile ve Franko-Türk olan Mélissa tarafından hazırlanıp, sunuluyor.

İki farklı bakış açısına sahip olan Anne-Cécile ve Mélissa’nın gerçekleştirmiş olduğu röportajlar ile Türkiye’de yaşam tarzı, tarih, din ve ritüeller hakkında her geçen gün daha fazla bilgi sahibi olun !

Anne-Cécile

Anne-Cécile, France Inter’de 20 yıl boyunca yapım sorumlusu ve muhabir olarak çalıştı. 2022 yılında İstanbul’a yerleştikten sonra, çeşitli ses projelerinde yer alarak ses kaydetmeye, yazılar yazmaya ve etrafındaki seslerle çalışmaya devam ediyor.

Mélissa

10 yıldır İstanbul’da yaşayan Fransız-Türk kökenli Mélissa, Café Turc podcast’inin yapımı sayesinde Türk büyükannesinin hikayeleri ile günümüz Türkiye’sinin gerçekleri arasındaki farkları araştırıyor.

Teaser - Café Turc - Fransız ve Türkler’in podcast’ı

1.Bölüm: İstanbul sokaklarının kralları : kediler!

İstanbul’a taşındığımızda, her gün yüzlercesiyle karşılaşacağımızı tahmin etmemiştik. Küçükler, büyükler, paşalar, bebekler ve tüylüler… her sokak köşesinde,her sundurmanın altında kediler yiyecek ve barınak bulabiliyor. Sakın onlara yan gözle bakmaya kalkmayın, anında kötü ilan edilirsiniz! Bu ülkedeki kedi sevgisini gözlemlediğimizde aklımıza Kundera’nın sözü geliyor: “İnsanlığın gerçek ahlaki sınavı, merhametine muhtaç olanlarla, hayvanlarla olan ilişkisidir”. Sanatçıların, entelektüellerin ve turistlerin uğrak yeri olan ve dev bir pet shop’u andıran, Cihangir’in göbeğinde, Ali’nin kedi barınağına uğruyoruz.

İlk konuşmacı: Ali, Cihangir bölgesindeki kedilerin koruyucusu. Yaklaşık otuz yıldır onları besliyor, bakımlarını üstleniyor ve onlar için bağış topluyor.

2 konuşmacı: Mervenur Alakuş, Cihangir’de bir klinikte veteriner hekim