SALON BİLGİ – ETEL ADNAN: YAZIYLA BİR ÖMÜR

Zoom üzerinden
07.07.2021 - 19.00

Salon Bilginin ikinci buluşmasında, Yves Michaud ve Saadet Özen, serginin eş küratörü Serhan Ada moderatörlüğünde Etel Adnan’ın yazılarını ve yazı ile resim arasında kurduğu ilişkiyi odağına alan bir çevrimiçi sohbet gerçekleştiriyor.

Salon Bilginin ikinci buluşmasında, Pera Müzesi’nde açılan Etel Adnan sergisi kapsamında, Yves Michaud ve Saadet Özen, serginin eş küratörü Serhan Ada moderatörlüğünde Etel Adnan’ın yazılarını ve yazı ile resim arasında kurduğu ilişkiyi odağına alan bir çevrimiçi sohbet gerçekleştiriyor.

Yaşadığı Paris’te, halen yazmaya ve çizmeye devam eden Etel Adnan’ın, Serhan Ada editörlüğündeki Türkçe derleme kitabı yakında Everest Yayınları’ndan okuyucularla buluşacak.

Etkinlik, 7 Temmuz Çarşamba saat 19.00’da Zoom üzerinden, simültane çeviri ile gerçekleşecek.

Kayıt olmak için buraya tıklayın.

 

Konuşmacılar hakkında;

Fransız filozof Yves Michaud, Paris’teki École Normale Supérieure ve Sorbonne’da felsefe ve bilim okudu. Araştırmalarında politik şiddet ve empirizm’e yoğunlaşarak, John Locke ve David Hume‘ün çalışmaları üzerine doktorasını yaptı. 1989 yılından 1997’ye kadar Paris Güzel Sanatlar Okulu’nun direktörlüğünü yaptı. 2000 yılında, Michaud, Fransız hükümetinin bir girişimi olan bilim alanındaki gelişmelerin paylaşılması adına Université de tous les savoirs‘ı (Tüm bilimlerin üniversitesi) Jean-Jacques Aillagon ortaklığında kurdu.

Saadet Özen, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun oldu. 1997’den itibaren yayıncılık hayatının içinde olan Özen editörlük, çevirmenlik ve yazarlık yaptı. Belgesel ve sinema alanında da araştırmacı ve metin yazarlığı çalışmaları yürüttü. Everest Yayınları’nda editörlük yapmaya devam ederken Paris EHESS’te tarih alanında doktora çalışmalarını sürdürüyor.

Yazı, şiir ve çevirileri çeşitli dergi, gazete ve yayınevinde yayımlanan Serhan Ada, 1997-2010 arasında Radikal gazetesinde “İnce/Uzun” başlığıyla şiirle köşe yazısı arasındaki denemelerini paylaştı. Şiir kitapları İlan-ı Şiir(1995) ile Üç Fiiller Kitabı (2012) Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı. Etel Adnan’ın Arap Kıyameti’ni (2012, Metis) Fransızcadan, Raffaele Gianghian’ın Hodorçur, Vatanını Arayan Bir Gezginin Seyahati’ni (2016, İletişim) İtalyancadan çevirdi. Everest Yayınları’nda ilk kitabı Geçen Yüzyılın Ortasında – Çocukluk Nesneleri (deneme), Kasım 2019’da, ikinci kitabı Dökmeden Sayılan Zaman (şiir) Ocak 2020’de yayımlandı. “İmkânsız Eve Dönüş” sergisinin eş küratörlüğünü üstlenen Ada, santralistanbul’un kurucu direktörlüğünü yaptı. 24 yıldır İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde çalışıyor; sanat kuramı, kültür politikası üzerine dersler veriyor.