RENAUD GARCİA FONS – LA LUNA DE SEDA

Efes, Celsus Kütüphanesi
25.06.2022

Renaud Garcia-Fons, 5 telli kontrbas
Derya Türkan, Kemençe
Serkan Halili, Kanun
Kiko Ruiz, Flamenko gitar

25 Haziran Cumartesi 2022, 21.00
Efes, Celsus Kütüphanesi

 

Renaud Garcia Fons « La Luna de Seda »

Renaud Garcia-Fons, 5 telli kontrbas

Derya Türkan, Kemençe

Serkan Halili, Kanun

Kiko Ruiz, Flamenko gitar

 

Renaud Garcia-Fons’un yaylı çalgılara olan tutkusunun farklı bir örneği olan bu yeni dörtlü, Osmanlı müziği ile modern Flamenko arasındaki karşılaşmaya adanmış özgün bir repertuar geliştiriyor.

Daha önce farklı projelerde bir araya gelen virtüözler Derya Türkan, Kiko Ruiz ve Serkan Halili, «La Luna de Seda – İpek Ay» ile bir kez daha suç ortaklığına girişiyorlar.

Bunca yıllık çok farklı müzik deneyimlerinin ardından, La Luna de Seda ile bir dörtlü oluşturma fikri, neredeyse kaçınılmazdı. En küçüğünden en büyüğüne kadar bu dört yaylı çalgı, tınıların ve çalma modlarıyla doğal bir tamamlayıcılığa eriyor ve gerçek bir orkestra etkisine ulaşıyor.

Bu dört tanınmış solisti birleştiren şey, doğu makamı ve Endülüs cante jondo (Derin şarkı) geleneğinden gelen lirik ifade ve derin şarkı söyleme zevklerinin yanı sıra geleneksel müziklerden gelen akıştır. Buna ek olarak bu dörtlü, enstrümanlarının geleneksel ifadesinin ötesine geçerek yepyeni müzikal, ritmik, rafine ve şiirsel alanları birlikte keşfetmeye yönelik derin arzudan doğmuştur. Görünen o ki bu grup bizleri tamamen yeni bir enstrümantasyon aracılığıyla harika bir duygu ve müzikal şevk anına davet ediyor.

 

Renaud GARCIA-FONS

Klasik, caz ve dünya müziği arasında eşsiz bir güzergâh.

Klasik müzik eğitimi, birçok ödül ve kontrbas eğitmenliği diplomasının ardından Renaud Garcia-Fons 21 yaşından bu yana tek başına çalışan sanatçı, farklı doğu ve batı müziğinin katkılarından beslenen bir dil ve tekil bir teknik geliştirmiştir.

Renaud Garcia-Fons, geleneksel olarak sadece dört adet olan “yayına” beşinci bir tel ekleme fikrine çok önceleri sahipti. Kontrbas’ı zaten bir solist olarak, beste ile doğaçlama arasında tasavvur eden sanatçı, böylece kendi tekniğini oluşturdu, özel bir dil geliştirdi. Kendine has tarzı hemen fark edilmektedir.

Caz dünyasında Roger Guérin, Kontrbas Orkestrası, ONJ, Nguyen Le, Sylvain Luc, Paquito D’Rivera, Michel Portal, Didier Lockwood, Louis Winsberg ile iş birliği yaptı…

Çalıştığı ve kontrbasta transpoze ettiği flamenko geleneğine yakın, David Dorantes, Esperanza Fernandez, Gerardo Nunez, Carmen Linares, … ve aynı zamanda Angélique Ionatos (Yunanistan), Dhafer Youssef (Tunus), Huong ile çalıştı. Dünya müziği alanında.Tanh, (Vietnam) Kudsi Erguner (Türkiye), Soriba Kouyaté (Mali), Chemirani üçlüsü (İran) ile projelerde yer aldı…

Renaud Garcia-Fons, Sevilla’daki Flamenko Bienali’nde ödül kazanan ilk kontrbasçı olarak Avrupa çapında ödüllerini çoğalttı, 2018 yılında BMW Caz Ödülü’ne layık görüldü.

Enja etiketinde ve ardından bale e-motive Records ile baş sanatçı olarak on beşten fazla albüm yayınladı. Oda orkestraları, radyo, film ve bale için besteler yaptı.

Çeşitli topluluklarıyla dünyanın en büyük sahnelerinde sahne almaktadır.

Theorbist Claire Antonini ile ikili olarak kaydettiği son albümü Farangi, satışlarda ve konserlerde büyük bir başarı yakaladı. Dünyanın tüm telli çalgılarına adadığı eseri “Le souffle des cordes – Yaylıların nefesi” 2021 yılında kaydedilmiştir.

 

 

Derya TÜRKAN

1973 yılında İstanbul’da doğan Derya Türkan, 1984-1994 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde İhsan Özgen’den kemençe eğitimi aldı.

1990 yılında girdiği ve genel sanat yönetmenliğini devlet sanatçısı Prof. Dr. Necdet Yaşar’ın yaptığı Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Klasik Türk müziği Topluluğu’nda yedi yıl süreyle misafir sanatçı olarak görev yaptı. 1991 yılında TRT İstanbul Radyosu’na girdi ve 2000 yılında bu kurumda kadrolu sanatçı oldu. 1992 yılından bu yana Kudsi Erguner grubu ile pek çok ülkede konserlere katıldı. Kudsi Erguner’le Fransa’da kayıtları yapılan ve yayınlanan “Chemins” (Yollar) adlı bir albüm yaptı. 1996 yılında Fransa Cumhurbaşkanı tarafından Paris Sorbonne Üniversitesi’nde düzenlenen ünlü keman sanatçısı Sir Yehudi Menuhin’in 80. yaş günü konserine Kudsi Erguner’le beraber katıldı

Jordi Savall ile İstanbul, La Sublime Port ve Mare Nostrum isimli albümlerine katıldı. Hesperion grubu ile birçok konsere katıldı. Yönetmenliğini Cem Yılmaz’ın yaptığı “Yahşi Batı” isimli filmin Türk müziği direktörlüğünü yaptı. 2012 yılında Alexandre Desplat’in özgün müziklerini yaptığı “Argo” isimli filmin müziklerini icra etti.

Bazı albümleri:

Ahenk (1997), Murat Aydemir (Tambur) (Corne d’Or)

İstanbul′dan Mektup (1997), Sokratis Sinopulos (Kemençe) (Corne d’Or)

Fuad (2001), Civan Gasparyan ve Erkan Oğur (Kalan Music)

Ahenk Volume 2, Murat Aydemir (Tambur) (Corne d’Or et Musique Kalan)

Minstrels Era (2006), Renaud Garcia Fons ve Ugur Işk (Kalan Music)

Silk Moon (2014) Renaud Garcia-Fons

İstanbul′dan Mektup 2 (2018), Sokratis Sinopulos (Kemençe) (Corne d’Or)

 

Serkan HALİLİ

İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda temel müzik eğitimini tamamlayan Halili, aynı okuldan M. İhsan ÖZER ve Prof. Ş. Şehvar BEŞİROĞLU’nun kanun sınıfından lisans mezunu oldu. Ardından T.C. Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Müziği Bölümü’nde Prof. Erol DERAN’ın kanun sınıfında Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik çalışmasını tamamladı.

Avrupa ve Kuzey Amerika’da, efsanevi sanatçı Kani Kara gibi isimlerle, Burhan Öçal ile İstanbul Oriental Ensemble, İstanbul Filarmoni Orkestrası, Bursa Devlet Senfoni Orkestrası gibi kurumlarla sayısız konsere katıldı.

2012 yılından itibaren bünyesinde olduğu “Kudsi ERGUNER Ensemble” ile Brezilya, Norveç, Belçika, Lübnan, Azerbaycan, Japonya ve Türkiye’de konserler verdi.

2014 yılında Fazıl SAY’ın Japonya turnesinde “Japonya Prömiyeri” yapılan “İstanbul Senfonisi” isimli eserinde Tokyo Senfoni Orkestrası ile solist olarak sahne aldı. Aynı yıl şefliğini Howard GRIFFITHS’in yaptığı “Brandenburg Staats Orchester” ile Potsdam ve Frankfurt Oder’de Fazıl SAY’ın “İstanbul Senfonisi” eserinde solist olarak yer aldı.
2017 yılında Fransız oda müziği grubu “Ensemble Variances” ile Fransa’da konuk sanatçı olarak konserler verdi.

Makam müziği icra etmesinin yanında, çağdaş ve klâsik batı müziği, ladino, rembetiko gibi alışılmışın dışında türlerde de çalışmalar yapmıştır. Sanatçı, farklı grup ve projelerde değişik müzik tarzlarını denemeye ve icra tarzını genişletmeye devam etmektedir.

 

Kiko RUIZ  

Kiko Ruiz 1966 yılında Toulouse’da doğdu. 8 yaşından itibaren gitara ve müziğe tutkuyla bağlandı.

Duquende ve Esperanza Fernandez gibi en büyük flamenko sanatçılarıyla sahne aldı.

Arcoluz ve La linea del sur’dan bu yana Renaud Garcia-Fons ile iş birliği yapmaktadır.

Dünya kültürlerine olan merakı onu farklı ülkelerden sanatçılarla projeler inşa etmeye yöneltti: Abed Azrié, Yasmine Levi, Ravi Prasad…

Kiko Ruiz kendi adı altında üç albüm çıkardı:

1998 Cuerda y Madera, 2004 Cachito de Vida, 2014 Compaseando