Konferans “Avrupa’da Sol, Neoliberalizm ve popülist strateji” Eric Fassin

Izmir fransız Kültür Merkezi
01.02.2019 - 19:00
01.02.2019 - 19:00
Avrupa'da Sol, Neoliberalizm ve popülist strateji Eric Fassin; Paris 8 Üniversitesi Moderatör; Prof. Dr. Ayşen Uysal Podemos veya Boyun Eğmeyen Fransa örneklerinde olduğu gibi sol, neoliberalizme karşı mücadele etmek için popülizme yönelmeli mi ? Brexit’in yanı sıra Macaristan’dan İtalya’ya kadar yabancı düşmanı partilerin yükselişiyle “popülist bir anı” yaşamaktayız.  Öte yandan Thatcher ve Reagan’dan bu yana popülizm [...]

Avrupa’da Sol, Neoliberalizm ve popülist strateji

Eric Fassin; Paris 8 Üniversitesi

Moderatör; Prof. Dr. Ayşen Uysal

Podemos veya Boyun Eğmeyen Fransa örneklerinde olduğu gibi sol, neoliberalizme karşı mücadele etmek için popülizme yönelmeli mi ? Brexit’in yanı sıra Macaristan’dan İtalya’ya kadar yabancı düşmanı partilerin yükselişiyle “popülist bir anı” yaşamaktayız.  Öte yandan Thatcher ve Reagan’dan bu yana popülizm daha ziyade neoliberalizmin aracı olmuştur : Wall Street Trump’ı alkışlamaktadır. Neoliberal Avrupa’ya gelince, bu aynı zamanda “Avrupa Kalesi ” anlamına gelir : Macron bir Salvini karşıtı değildir.
Popülizm, neoliberalizme karşı çare olmaktan öte onun bir belirtisidir. Aşırı sağ seçmenler, acılarına kulak vermemiz gereken kurbanlar değildirler. Onların hıncı bir ayaklanmaya dönüşmeyecek. Bu nedenle sol için popülist strateji aldatıcıdır. Neofaşizmin uyarı çanları karşısında pes etmeyi reddedenlere, yani çekimser kalanlara hitap etmek daha iyi bir yoldur. Seçim sosyolojisi burada politik bir teoriye yol açıyor. Demokrasinin kırılgan olduğu bu dönemde, bir halkı inşa etmeden önce, Solu tekrardan inşa etme aciliyeti vardır.

Paris 8 Vincennes – Saint-Denis Üniversitesi’nde (Cinsiyet Araştırmaları Bölümü ve Siyaset Bilimi Bölümü) öğretim görevlisi olan sosyolog Éric FASSIN LEGS’de (Cinsiyet ve Cinsellik Araştırmaları Laboratuarı) araştırmacıdır. Angaje bir sosyolog olarak özellikle cinsellik ve ırk konularının politikleşmesi ve bunların çapraz ilişkileri üzerine çalışmalar yürütmektedir.  Yayınladığı kitaplar arasında « Démocratie précaire. Chroniques de la déraison d’État » (La Découverte, 2012), « Gauche : l’avenir d’une désillusion (Textuel, 2014) » yer almaktadır. « Populisme : le grand ressentiment » (Textuel, 2017) adlı çalışması Türkçe’ye «  Popülizm : Büyük Hınç » (Heretik, 2018) başlığıyla çevrilmiştir. « Le genre français » (La Découverte, 2019) kitabının baskıya hazırlık çalışmaları devam etmektedir.

Ayşen UYSAL, CRESPPA-CSU (Paris Sosyolojik ve Politik Araştırmalar Merkezi), CETOBAC’a (Türk, Osmanlı, Balkan ve Orta Asya Araştırmaları Merkezi) ve IFEA (Fransız Anadolu Araştırmaları) Enstitüsüne bağlı araştırmacı. Sokakta siyaset, toplumsal hareketler, siyasal aktivizm, polis ve siyasal partiler konularındaki çalışmaları çok sayıda dilde yayınlanan Uysal, bu alanlarda çok sayıda eserin yazarıdır. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaparken, “Bu Suça Ortak Olmayacağız”bildirisini imzaladığı gerekçesiyle 8 Temmuz 2018 tarihinde 701 sayılı KHK ile görevinden ihraç edilmiştir.

KATILIM, SALONUN KAPASİTESİ OLAN 180 KİŞİ İLE SINIRLIDIR
(Simültane çeviri sisteminde kask kullanmak için yanınızda kimlik kartı bulundurunuz.)