KONSER: JULIEN WEISS ANISINA

Yılmaz Güney sahnesi, Müjde Sk. No:16, 06570 Çankaya
14.12.2018 - 20:00

Kanun
Ney
Perküsiyon

KONSER: JULIEN WEISS ANISINA

Tahir Aydoğdu Trio

  • Tahir Aydoğdu, kanun
  • Bilgin Canaz, ney
  • Ufuk Akın İnce, perküsyon
  • Konsere kayıt yaptırmanız zorunludur. Rezervasyon: murat.celik@ifturquie.org

“Julien Celaleddin Weiss”i anma konseri programı

1-) “Waslah Bagdadiyyah”: Julien Celaleddin Weiss (Kanun solo)

2-)Segâh makamına Ney ile giriş taksimi / Segâh saz semaisi: Nâyi Osman Dede

Niyaz İlahisi: Şem’i ruhuna cismimi pervane düşürdüm: Sultan Veled

3-) “Spiritual Journey”: Julien Celaleddin Weiss

4-) Ney taksimi: Bayati Arap saz semaisi: Arap Cemal

5-)Kürdilihicazkar makamına Kanun ile giriş taksimi / Kürdilihicazkâr saz semaisi: Reşat Aysu

6-) Nihavend Şarkı / “Bir demet yasemen”: Zeki Müren

7-)Uşşak Oyun Havası: Şükrü Tunar

8-)Kanun – Ney – Perküsyon ile sohbet / Çargâh Sirto: Sedat Öztoprak

9-) Hüseyni Oyun Havası / “Çeçen Kızı”:  Tanburi Cemil Bey

Kanun sanatçısı Julien Celaleddin Weiss üç sene önce vefat etti. Halep’te Al-Kindi topluluğunu kurup 2005’ten itibaren İstanbul’da yaşamış olan Weiss özellikle Mevlevi geleneğini uluslararası World Music akımına tanıştırmıştır. Fransız Kültür Merkezi’nin de desteğiyle gerek kendi bestelerini içeren gerekse Aydoğdu Trio’nun seslendireceği eserlerden oluşan bir konser dinleyeceksiniz. Bu gecenin mimarlarından kanun sanatçısı Tahir Aydoğdu; Weiss ile 2012 yılında İstanbul’da tanıştı. Aydoğdu’nun düzenlediği I. Uluslararası Kanun festivali ve Sempozyumu’nda Julien Celaleddin’in de katıldığını görüyoruz. Bu festivalde kendi bestelerini seslendirmiştir. Bu akşamki konserde Weiss’in eserleri yanısıra Tahir Aydoğdu ve Neyzen Bilgin Canaz’ın 2005 yılından beri süre gelen müzik beraberliklerini yansıtacak eserler dinleyeceksiniz… Ayrıca perküsyon sanatçısı Ufuk Akın İnce de iki sanatçıya çeşitli ritm unsurlarıyla eşlik edecektir. Gerek peşrev ve saz semaisi gerekse Türk Dini Musikisinden de örnekler verecek olan Aydoğdu Trio; 17 Aralık tarihinin Hz.Mevlânâ’nın ölüm yıldönümü (Şeb-i Arûs) olması nedeniyle Hz.Mevlânâ’yı da çeşitli eserlerle anacaklardır.

BİYOGRAFİLER  

Julien Jalâl Ed-Dine WEISS Fransız-İsviçreli Kânun vürtüözü Julien Jalâl Ed-Dine Weiss (1953-2015) gitarist olarak başladığı kariyerini bırakarak Kahire, Tunus, İstanbul, Bağdat, Beyrut, Halep ve Tahran’da birçok ünlü kanun üstadının öğrencisi olur. 1983’te “al-Kindi” adlı grubu kuran Weiss, Orta Doğu müziğinde dünya çapında ünlenen grubu ile birlikte uluslararası festivallere katılır ve yirmiden fazla albüm kaydeder. 1990’dan itibaren 15 yıl boyunca yaşadığı Halep’te çeşitli Tasavvuf şancıları ile işbirliği yaptıktan sonra; 2005’te İstanbul’a yerleşir. Prestijli “Villa Medici” ödülünün sahibi olan Weiss, 2001 yılında Fransız Kültür Bakanlığı tarafından verilen “Officier des Arts et des Lettres” (Sanat ve Edebiyat Ustası) ünvanını alır ve devlet sanatçısı olur. 1980’li yıllardan beri makâm ve müziğin akustik temellerini araştırarak, kânun için tamamen doğal entonasyona dayanan, yenileyici bir akort etme sistemi tasarlar. Son yıllarında kanser tedavisi gören Weiss 2015 yılında vefat etti.Yaptırdığı dokuz kânun modelinin çoğu Suriye’deki savaş nedeniyle kaybolmuştur. Günümüzde enstrümanlardan bir tanesi Paris’te, bir diğeri ise Berlin’de bir üniversitede bulunmaktadır. Türkiye’de Weiss’in Orta Doğu müziğine yaptığı büyük katkı halen keşfedilmemiştir.

TÜRK MÜZİSYENLER Tahir AYDOĞDU, Kanun 1959’da İstanbul’da doğdu. İlk kanun derslerini ünlü kanun sanatçısı olan babası Gültekin Aydoğdu’dan aldı. 1981 yılında Ankara Radyosu’na girdi. 1983 yılında ODTÜ Fizik Bölümü’nden mezun oldu. 1997-2000 yılları arasında TRT Ankara Radyosu TSM Müdürlüğü yapmış, değişik tarihlerde GÜGEF Müzik Eğitimi Bölümü’nde, 1987-2000 yılları arasında ODTÜ Müzik ve Güzel Sanatlar Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmış, ODTÜ Klasik Türk Müziği Korosu şefliğini yürütmüş, bu çalışmalarından ötürü kendisine “2001 ODTÜ Takdir Ödülü” verilmiştir. Hasan Ferit Alnar’ın “Kanun Konçertosu”nu, bestecisinin dışında icra eden ikinci, “Çiftetelli” adlı eserini de seslendiren ilk sanatçı olan Aydoğdu; Modern Folk Üçlüsü, Asia Minör grubu, udî Cinuçen Tanrıkorur, caz vokalisti Yıldız İbrahimova, Hollandalı ve İspanyol sanatçılar, ülkemizin seçkin orkestraları ve çeşitli yaylı sazlar dörtlüleriyle yurt içinde ve yurt dışında birçok konser verdi. Aydoğdu’nun ilk solo albümü “Hasret” 2004’te satışa sunulmuş, Gültekin Aydoğdu’yla beraber hazırladığı Kanun Metodu ise 2010 yılında yayımlanmıştır. 2005 yılında TRT Radyo 4’te hazırlayıp sunduğu “Tellerden Dökülen Nağmeler” programıyla TMOK (Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi) tarafından “Toplumsal Fair Play Ödülü Şeref Madalyası”na layık görülmüştür. Yurt içinde 15 ve 75 ülkede yayınlanan 5 albümü bulunan sanatçı, ABD’den Japonya’ya, Kanada’dan Hollanda’ya 50’dan fazla ülkede başarıyla ülkemizi temsil etmiştir. Aydoğdu, halen TRT Ankara Radyosu’nda kanun sanatçısı olarak görevine devam etmektedir. 

Bilgin CANAZ, ney 1972 yılında Çanakkale’de doğdu. 1992 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Halk Dansları Bölümü’ne girdi. Bu bölümde 1 yıl öğrenim gördükten sonra 1993 yılında Ege Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü’ne girdi ve 1998 yılında mezun oldu. 1996’dan itibaren TRT İzmir Radyosu’nda, 2000 yılından itibaren de TRT Ankara Radyosu’nda ney sanatçısı olarak görev yaptı, birçok radyo ve televizyon programına katıldı. Stüdyo müzisyeni olarak çesitli sanatçıların albümlerinde ney icra etti. Kanal B ekranında yayınlanan Railroads Through History till Today adlı belgeselin müziğini bestedi. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası başta olmak üzere Türkiye’nin belli başlı orkestraları ve şefleriyle birlikte solist ney sanatçısı olarak konserler verdi. Birlikte sahne aldıkları arasında Maria Farantouri, Zülfü Livaneli, Yıldız gibi sanatçılar vardır. 2008 yılında, Ankara Uluslararası Flamenko festivalinde Blue and Black Flamenco Ensemble ile birlikte performans sergiledi. Aynı zamanda besteci-aranjör Can Attila ile birlikte İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ve Cumhurbaşkanı’nın katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayında sanatını icra eder. Par ailleurs, il a donné des ateliers sur la musique turque et la microtonalité au conservatoire de Rotterdam et à l’Université d’Edinburg. Üyesi olduğu Tanini Trio ile iki adet albüm yapmıştır. Halen de dünyanın birçok yerinde konserler vermektedir. “İki Nefes Arasında” adlı solo albümü 2016’da çıkmıştır.

Ufuk Akın İNCE, perküsiyon 1994 yılında Ankara’da doğdu 2008 yılında Ankara Güzel sanatlar lisesinde müzik eğitimine başladı. 2012 yılında Gazi Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarını kazandı. Bu süreç içerisinde ud enstrümanı ve başta Türk müziği olmak üzere farklı coğrafyalara özgü vurmalı çalgıların eğitimini aldı. Yurtiçi ve yurtdışında birçok projede, çeşitli TV programlarında ve stüdyo çalışmalarında aranjör ve icracı olarak yer aldı. 2016 yılında Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Türk Müziği Anabilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimine başladı.  2016 yılından bu yana Gazi Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarında öğretim elemanı olarak görev yapmaktadır.

BESTECİ Stefan POHLİT Besteci, müzik kuramcısı ve yazar Stefan Pohlit (*1976) Saarbrücken Yüksek Müzik Okulu, Basel, Lyon ve Karlsruhe üniversitelerinde müzik bölümünde kompozisyon okudu. 1999’da İslam tasavvufunu ve şark kültürlerini incelemeye başlayan Pohlit, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da çeşitli ülkelerde eğitim ve araştırmalarına devam etti. 2007’de İstanbul’a yerleşti ve ardından Fransız kânun sanatçısı Julien Jalâl Ed-Dine Weiss’in tasarladığı yeni bir ses sistemi hakkında doktorasını tamamladı. Ankara ve Eskişehir devlet konservatuvarlarında ders veren Pohlit, 2012-2015 yılları arasında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda yardımcı doçent olarak görev yapmıştır Besteleri birçok ülke ve önemli festivallerde çalınmaktadır.

 

https://www.youtube.com/watch?v=SZT0egO3cvc crédit photo Sabine Châtel