AEGEAN NIGHTS “A Smyrna Story”

AASSM
02.04.2022
02.04.2022

AASSM.
İKSEV işbirliğiyle.

2 Nisan Cumartesi, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Büyük Salon

 

AEGEAN NIGHTS “A Smyrna Story”

Gülay Hacer Toruk – vokal

Ananda Brandāo – davul ve vokal

Monika Kabasele – vokal

Hugo Corbin – gitar

Marc Buronfosse – Fender VI & electronics

 

Institut français İzmir ilk yılından bu yana İzmir Avrupa Caz Festivaline verdiği desteği sürdürüyor. Bu yıl Marc Buronfosse’un “AGEAN NIGHTS” projesi, İzmirli caz severlerle buluşacak. Avrupa’nın dört bir yanından gelen caz sanatçılarının yanı sıra farklı etkinliklerin yer alacağı Festival’in detaylı programına www.iksev.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Biletler : Biletix & AASSM 0232 247 80 03 / www.iksev.org

 

AEGEAN NIGHTS / EGE GECELERİ

Marc Buronfosse’nin bu projesi Ege Denizi’ne bir övgüdür.

“AEGEAN NIGHTS” Paris’te Delta stüdyosunda kaydedildi ve miksajı Yunanistan’ın en yoğun Kiklad adalarından biri olan Paros’ta yapıldı.

Cazcı, elektriğe çok açık bir üçlüyü beraberine alarak ve kontrbastan vazgeçerek, bas ve gitar arasında kalın seslere sahip bir enstrüman olan Fender VI’yı tercih etti. Böylelikle enstrümantal malzeme daha şeffaf ama aynı zamanda daha gergin ve daha reaktif olarka ortay çıktı. Arnaud Biscay (Thea’s Night) ve Maxime Hoarau (Migrants’ Night) tarafından yazılan iki parça dışında, besteler Marc Buronfosse’a aittir.

Buronfosse, adanın titreşimli özünü yeniden canlandırmak için elektrikli, büyüleyici iklimleri seçti. Bu seçim, müzisyene, bir süredir aradığı sanatsal bir değişimi başlatma fırsatını da tanışmış oldu.

Ege Denizi’nin geceleri albümün temasına ilham verdi: Yumuşaklık, öfke, seyahat, kuzey rüzgarı “meltem”, bir adada olabilecekler… Hayal etmeye ve kaçışa elverişli pek çok unsur.

 

Marc Buronfosse, FENDER VI & ELECTRONICS

Klasik gitar eğitimi aldıktan sonra 1982 yılında kontrbas çalmaya başladı ve ses mühendisliği ve müzikoloji alanlarında yükseköğrenimini sürdürdü. Paris’in 12. bölgesindeki konservatuarda Paris Operası’nda solist olan Thierry Barbé ile kontrbas çalıştı, ardından caza yönelerek Césarius Alvim, Henri Texier, Charlie Haden ve Reggie Workman ile çalıştı. Ayrıca senfoni orkestraları (Paris Operası) ve oda müziği grupları (Solistes de Versailles) ile çaldı, Japonya’ya gitti.

1991’de aldığı bir bursla, New York’ta New School of Music’te bir yıl geçirdi. Gary Peacock, Marc Johnson ve Mark Dresser ile çaldı, Jimmy Cobb, Steve Kühn, John Abercrombie, Lew Soloff, Tim Berne, Dave Liebman, Billy Harper ile tanıştı ve sahne aldı…

1992’de Bojan Z Quartet ile La Défense yarışmasında birincilik ödülü kazandı. Halen Stéphane Guillaume Quartet, Gueorgui Kornazov Horizons Quintet, Georges Paczynski Trio, Jasser Haj Youssef Quartet, Stéphane Tsapis Trio, Issa Murad Joussour Group, Toufic Farroukh’un bir parçasıdır…

1999 yılından bu yana gitarist ve besteci René Aubry yedilisinin bir üyesi olan sanatçı, Sylvain Beuf ve Michel Portal Quintet’leriyle Alain Jean-Marie, Benjamin Moussay, Sébastien Texier, ve Jacques Loussier’in Triolarıyla çaldı… Stéphane Guillaume Quartet’in CD’si + Brass “Windmills Chronicles”, 2009 Jazz Academy’de yılın en iyi caz albümü ödülünü kazandı.

2011’de Michel El Malem Quintet CD’si Jazz Academy’den aynı ödülü aldı. Benjamin Moussay, Jean-Charles Richard ve Antoine Banville ile yeni bir Quartet’i yöneten Marc Buronfosse Sounds Quartet’in “Face The Music” albümü 2010’da Abalone Productions etiketiyle piyasaya çıktı.

Jazz Magazine tarafından “Révélation” unvanını aldı ve Académie du Jazz tarafından 2010 yılının en iyi 4. rekoru seçildi. ÆGN albümünün öncsü olan “Aιγαίο” 2016’da Abalone Productions / L’Autre Distribution tarafından yayınlandı. Paris 13. Bölge Konservatuarı’nda, CRR de Paris’te ve Pôle Supérieur Paris-Boulogne-Billancourt’ta caz dersleri vermektedir.

Yunanistan’ın Paros adasındaki Akdeniz Sanatçıları Ustalar Festivali’nin direktörüdür.

 

Gülay Hacer Toruk, Vokal

Türk asıllı Fransız şarkıcı, günümüzde geleneksel Türk şarkısı vokallerinin en seçkin örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Sesinde Osmanlı sarayının yüksek kompozisyonları, Akdeniz’in litürjik ilahileriyle, Anadolu’nun âşık ozanlarının şiirleri, çağdaş bestecilerin şiirleriyle kesişen sanatçı, vokal polifoni üçlüsü Tzane (CD Gaitani, Naïve 2010), dansçı-koreograf Paola Ruggeri, rönesans topluluğu Doulce Mémoire ve müzisyen Titi Robin ile sahne aldı. İstanbul’da doğan sanatçının bakışı ve gönlü, tıpkı doğduğu şehir gibi, aynı anda hem Doğu’ya hem Batı’ya yöneldi. Şarkıcı, Türkiye’deki halk şarkıların kökenlerini sabırla ve tutkuyla inceledikten şarkı sözlerinin gösterdiği yolu izledi. Birçok milleti taşımış ve beslemiş Anadolu toprakları, bizlere tarihini o sözler aracılığıyla anlatmaktadır. Bu şarkılarda halkın sözünü,  güçlü, doğaçlama, duygu ateşi altında “kavrulmuş” sesini buluruz, kimi zaman şair, kimi zaman şarkıcı, kimi zaman sadece çalgıcı olan âşıkların sazla söylenen şiirlerini, aynı zamanda şair, şarkıcı ve müzisyen olan, Anadolu’yu sesiyle, sazıyla, ruhuyla büyüleyen bu “aşık” ozanların sesini buluruz. Bunlar aynı zamanda halk kahramanlarının dünyevi destanlarını, efsanevi aşıkların hikayelerini ve bu kolektif hafıza üzerinden anlatılan daha birçok kahramanca ya da sadece insana dair hikayeyle, Türkiye’nin halk şarkılarıdır.

 

Monika Kabasele, Vokal

Monika Kabasele genç bir şarkıcı ve caz ve dünya müziği bestecisidir. Atina’da Modern Yunan Filolojisi’nin ardından Atina ve Paris’te (Paris VIII Üniversitesi, Vincennes-Saint Denis) Caz Müzikolojisi Bölümü’nden mezun olan sanatçı, yakın zamanda içindeki Paris enerjisine dair müzikal rüyasını canlandırmak için Paris’e taşındı. Yunanistan ve Avrupa’da çeşitli müzik gruplarının aktif bir üyesidir: Sera Bellos Vokal Quartet, Anamateur and Pros presenting Monique, Dimitris Kalantzis Sextet, Jazz Democracy – Dimitri Vassilakis vb. İşbirlikleri ve girişimleri onu Atina’nın önemli salonlarında şarkı söylemeye yöneltti: Half Note Jazz Club, Afrikana caz kulübü, Olympia Belediye Müzik Tiyatrosu Maria Callas, Atina Konser Salonu ve ayrıca Yunanistan, Macaristan, Fas’taki festivaller: Ilion Caz Festivali, Fougaro Caz Festivali, Babel Sound Festivali, Desert Vert Festivali vb.

World Trio, Dearly Beloved Nancy (Tribute to Nancy Wilson) ve  Grécofuturisme (Sunset-Sunside, Paris, Ocak 2020) projelerinin yürütücüsü olan sanatçı, geleneksel caza hayranlık duymakta ve Billie Holiday, Nancy Wilson, Ella Fitzerald, Cecil McLorin Salvant’dan ilham almasının yanı sıra, Sona Jobarteh, Sara Tavares, Kellylee Evans gibi müzisyenlerden de etkilenmiştir.

 

Hugo Corbin, Gitar

Fransız gitarist ve besteci Hugo Corbin, lider olarak ilk albümü “Inner Roads”u Ocak 2019’da yayınladı.

Çocukluğunu geçirdiği Martinik’te, bu adanın güçlü kültürü ve şarkıcı annesinin rock plaklarıyla palazlandı. New Orleans’lı bir klarnetçi ile Fransa’ya dönüşünde yaptığı görüşme, onu Caz’a yönlendirdi.

American School of Modern Music’te ve Noisiel Konservatuarı’nda okumak için Paris’e geldi ve profesyonel olarak çalmaya başladı.

Daha sonra, üç yıl boyunca aktif olarak müzik yapacağı İngiltere’de yaşamak için ülkesinden ayrıldı. Burada kendi besteleriyle bir quartet eşliğinde ilk EP’sini kaydetme fırsatı buldu.

Aynı zamanda New York’taki New School for Modern Music’te öğrenim görmesine izin veren bir burs kazandı. Orada bir yıl kaldı, bu süre zarfında Vic Juris, Jonathan Kreisberg veya Steve Cardenas gibi büyük müzisyenlerle çalıştı ve düzenli olarak çeşitli oluşumlarda çaldı. Paris’e döndüğünde, Pink Floyd gibi grupların rock’larından, efsanevi ECM etiketinin astral atmosferlerinden ve kendisinde iz bırakan, Melankoli, Fargo ya da Gemişi olmayan Adam gibi filmlerin sahnelerinden ödünç aldığı besteleri yorumlamak üzere kendi quartet’ini kurdu.  Aynı zamanda farklı gruplarla kayıt yapmakta ve sahne almaktadır

 

Ananda Brandāo, Davul ve vokal

Ailesi tarafından müzikle büyütülen Ananda Brandão, erken yaşta şarkı söylemeye başladı. Antony Konservatuarı’nda klasik piyano eğitimi aldıktan sonra, Versailles’in CRR’sinin caz bölümüne katılarak, gençliğinden bu yana hayran olduğu bir enstrüman olan davul eğitimi aldı ve caz yüksek lisansını yaptı. Daha sonra yurtdışındaki çeşitli ustalık sınıflarında Kendrick Scott gibi prestijli davulcuların yanı sıra, annesinin memleketi Brezilya’ya yaptığı son seyahatte büyük şarkıcı Flora Purim ile tanıştı.

2018’de Arjantinli yönetmen Juan Antin’in PACHAMAMA isimli animasyon filmindeki “Somos la Nueva Tierra” jenerik şarkısını seslendirdi. Film 2019 César ödüllerine aday gösterildi.

Halen CMDL’de öğrenim görmekte olup, enstrümanına dair çalma ve bilgi birikimini derinleştirmeye devam etmekte ve Baiser Salé’de cazdan folk, sambadan pop’a çeşitli tarzlarda birlikte çaldığı Nina Gat ve Lucie Guillem gibi birçok müzisyenle çalışmaktadır. Ananda ayrıca flütçü ve besteci babası Pierre Hamon ile erken dönem müzik repertuarında geleneksel perküsyon da icra etmektedir.

Hugo Corbin Quintet ile çıktığı bir konser sırasında kendisini ÆGN projesine katılmaya davet eden Marc Buronfosse ile tanışmıştır.

Sanatçı müzikle olan kişisel ilişkisini derinleştirmeyi sürdürürken, yeni estetikler ve kültürel karışımlar denemeyi sürdürmektedir.