KENİZE MOURAD İLE BULUŞMA

FKM, Konrad Adenauer Cad. No 30 - YILDIZ
22.11.2019 - 19:00

BULUŞMA

YAZILARDA KADININ YERİ

Roman yazarı ve gazeteci Kenizé Mourad, sürgün, kimlik ve dil ve yazı aracılığıyla bir kültüre ait olma duygusu üzerine konuşacak. Kenize Mourad 1987 yılında Türkçede yayınlanan ilk kitabı olan “Saray’dan Sürgüne” isimli, Annesi Sema Sultan’ın hayatını anlattığı anı-roman tarzındaki eseriyle büyük bir okuyucu kitlesi kazandı. Yazar son kitabı “Pak İnsanlar Ülkesinde” ile okuyucularını, atalarının kökenlerinin dayandığı, hafızasında başka bir sürgün ülkesi olan Pakistan’a götürüyor, ailesinin Osmanlı dönemindeki tarihine geri dönüyor. Kitaplarında yalnızlık, büyük trajediler yaşamış ailelerde var olmanın güçlükleri ve sürgüne zorlanma gibi konuları işleyen yazar, dinleyicileriyle bu konuları tartışacak. 

 

Kenizé Mourad

Sultan V. Murad ve Sultan Hatice’nin kızı Selma Rauf Hanımsultanʼla Damat Raca Seyyid Sacid Hüseyin Aliʼnin kızı olarak II. Dünya Savaşı başlarında Parisʼte doğan Kenize Mourad, Sorbonne Üniversitesi’nde sosyoloji ve psikoloji okudu.
Uzun seneler Le Nouvelle Observateur de dâhil olmak üzere pek çok Fransız dergisinin Yakındoğu muhabirliğini yaptı. İranʼda Şahın çöküşünü, Türkiyeʼde 1970’li yılların olaylarını, Lübnanʼın Suriye ve İsrail tarafından işgalini gazeteci olarak izledi. 1987ʼde annesi Selma Hanımsultanʼın hayat hikâyesini anlattığı ilk romanı Saraydan Sürgüne yayınlandı; roman 30ʼdan fazla dile çevrilerek geniş bir okur kitlesiyle buluştu. İkinci romanı Badalpur Bahçesi 1998ʼde yayınlandı.2003 yılında ise iki halkı anlamaya çalıştığı kitabı Toprağımızın Kokusu – Filistin ve İsrail yayınlandı.