SERGİ: KAYIP VE BULUNTU

Institut français Izmir
13.11.2023
13.01.2024

Du 13 novembre 2023 au 13 janvier 2024
Lundi au samedi, de 10h à 21h
Salle d’exposition de l’IF Izmir 
Cumhuriyet Bulvarı No:152 Alsancak, Izmir

13 Kasım 2023 – 13 Ocak 2024
Ptesi – Ctesi, 10.00 – 21.00

Institut français İzmir sergi salonu
Giriş ücretsiz

Institut français İzmir, Burçak Fakıoğlu Yakıcı’nın küratörlüğünde ve proje direktörü Billur Tansel’in liderliğinde gerçekleştirilen Kayıp ve buluntu sergisine ev sahipliği yapıyor.
Arkas Sanat Merkezi’nde sergilenmekte olan ve resmin iki “büyük ustası” Nejad Devrim ve Mübin Orhon’un eserlerine odaklan Nejad Devrim & Mübin Orhon: İki İmge Yolcusu sergisiyle eş zamanlı olarak, Kayıp ve buluntu sergisi Can Akgümüş, Furkan Öztekin, Işıl Kurmuş Aleksandrov, İbrahim Karakütük ve LÜTFÜ gibi çağdaş sanatçıların keşiflerini ve deneyimlerini ziyaretçilere sunuyor.
“Bir tarafta, renklerin ve biçimlerin kendi aralarındaki ilişkisinden gücünü alan, sanat tarihçisi Harambourg’un deyimiyle simetrik ritimlerle oynayarak asimetrik sürprizlerle bizi karşı karşıya bırakan, zengin renk yelpazesiyle rastlantılar oluşturan Nejad Devrim, renklerde akışkanlığı aktarmanın araştırmasını kendi yorumuyla getiren bir sanatçı. Diğer yanda, ışığı sonsuz bir yaşam kaynağı olarak hissettiren, canlı renklerin hareketli yapısını fırça darbeleriyle ustalıkla harmanlayan Mübin Orhon ise yüzeyi renkle araştıran ve deneysel bir yolculukta varoluşçu ışığı kompozisyonlarında fırça darbeleriyle arayan bir sanatçı. Bu iki büyük ustanın renkleri ve ışığı kendi özgün yorumlarıyla ele alışı, resim tarihinde yer ederek deneyselliğin ve dönüşümlerin önemini de vurguluyor adeta.”
Burçak Fakıoğlu Yakıcı
Kayıp ve Buluntu Sergisi Küratörü

Proje direktörü: Billur Tansel
Sanatçılar: Can Akgümüş, Furkan Öztekin, Işıl Kurmuş Aleksandrov, İbrahim Karakütük ve LÜTFÜ

Sergi brosürünü indirmek için tıklayın