Engel Tanımayan Kadınlar

YouTube
08.03.2021 - 13.00

Institut français Türkiye, 8 Mart Dünya Kadın Hakları Günü vesilesi ile büyük bir buluşmaya imza atıyor. Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Ekselansları Hervé Magro himayelerinde düzenlenecek sohbette her biri alanlarında büyük başarı kazanmış üç kadını, Zümran Ömür, Ümmiye Koçak ve Ürün Güner’i Fransa Büyükelçiliği’nde ağırlıyoruz. Yönetmen Merve Gezen moderatörlüğünde gerçekleşecek buluşmada, Mersin’den yazar, senarist ve oyuncu Ümmiye […]

Institut français Türkiye, 8 Mart Dünya Kadın Hakları Günü vesilesi ile büyük bir buluşmaya imza atıyor. Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Ekselansları Hervé Magro himayelerinde düzenlenecek sohbette her biri alanlarında büyük başarı kazanmış üç kadını, Zümran Ömür, Ümmiye Koçak ve Ürün Güner’i Fransa Büyükelçiliği’nde ağırlıyoruz.

Yönetmen Merve Gezen moderatörlüğünde gerçekleşecek buluşmada, Mersin’den yazar, senarist ve oyuncu Ümmiye Koçak, Kars Boğatepe Köyü Çevre ve Yaşam Derneği Başkanı, çiftçi ve peynir ustası Zümran Ömür ve Uçan Süpürge Vakfı kurucu üyesi, danışman Ürün Güner bir araya gelerek başarı hikayelerini paylaşacak; aştıkları engelleri, kadının ekonomik bağımsızlığını, kadın – erkek eşitliğini ve kadına karşı şiddeti konuşacaklar.

Buluşmada Ankara ve İzmir Tevfik Fikret Okulları, İzmir Saint Joseph Lisesi ile Sainte Pulchérie Lisesi öğrencilerinin göndermiş olduğu sorular da katılımcılara yöneltilecek.

Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Ekselansları Hervé Magro’nun da katılacağı ilginç ve ilham verici buluşma Dünya Kadın Hakları Günü olan 8 Mart 2021’de Institut français Türkiye YouTube kanalından yayınlanacak.

Ümmiye Koçak, yazar, oyuncu, yönetmen

Türkiye’de tanınmış bir figür olan Koçak, “kendi kendine başarma”nın gerçek bir örneği, kırsal bir aileden gelen, kendini yetiştirmiş, yazar, oyuncu ve senarist olmuş. Anadolu’daki pek çok genç kız gibi, ilkokuldan sonra okula gitmedi ama sürekli okuyarak kendi başına başka ufuklara açıldı: Köyünün kadınlarıyla bir tiyatro topluluğu kurdu, 3 oyun sahneledi, sonra da köy kadınlarının yaşamlarından yola çıkarak “Yün bebek” filminin senaryosunu yazarak yönetti. 2016 yılında New York’ta En İyi Avrasyalı Sanatçı ödülünü aldı. Futbolcu Cristiano Ronaldo ile bir televizyon reklamında oynadı.

Ürün Güner, Uçan Süpürge Vakfı kurucu üyesi, danışman

Tevfik Fikret Lisesi ve Hacettepe Üniv. Fransız dili ve edebiyatı bölümü mezunu. Annesi Halime Güner tarafından 1996’da kurulan Uçan Süpürge’nin 2017 yılında vakfa dönüşmesinde görev aldı. Vakıf bünyesinde eğitmen ve koordinatör olarak çok sayıda proje yürüttü. 10 yıldır TBMM’de yasama uzmanı olarak danışmanlık yapıyor. Kadın – erkek eşitliği konusunda bir çok kanun tasarısının hazırlanmasında aktif olarak çalıştı. 25. Yılını kutlayan Uçan Süpürge Vakfı’nda yüzlerce kadınla birlikte Türkiye’nin farklı coğrafyalarında proje geliştirmeye devam ediyor.

Zümran Ömür, Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği Başkanı, girişimci

46 yaşında üç çocuk annesi Zümran Ömür ilkokul mezunu. Kars yakınlarında 2400m rakımlı Boğatepe köyünde yaşıyor. 2007 yılında bölgede yetişen bitki türleri konusunda bilinçlenerek Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği’ni kurdu. Fransızca öğrenmeye başladı. Köyündeki kadınlarla birlikte bitkilerden tıbbi krem ve yağlar üretiyor. Dernek olarak 2010 yılında Kars’ın en ünlü 32 peynirinin geleneksel üretimini gelecek kuşaklara aktarabilmek için ilk peynir müzesini kurdular. Müze ziyaretçileri bu özel peynirlerin üretimine katılıp tadarak satın alabiliyorlar.