« ÇEVRE » PROJE ÇAGRISI SONUÇLANDI

Dünyanın birçok bölgesinin aşırı sıcak dalgalarıyla karşı karşıya olduğu bir zamanda, Fransa iklim değişikliğine karşı mücadeleye ve biyolojik çeşitliliğin korunmasına olan bağlılığını yineliyor.

Fransa bu nedenle, 2024 yılında Türkiye’de gerçekleştirilecek olan Birleşmiş Milletler Biyoçeşitlilik Konferansı’nı (COP16) göz önüne alarak, Türk makamları ve sivil toplum kuruluşlarının çevre koruma taahhütlerine desteğini sürdürmektedir. Çevre konulu proje çağrısı, bu yıl, 6 Şubat depremlerinin ekosistemler ve bölge nüfusu için yarattığı zorluklara karşı Fransa’nın verdiği yanıtın bir parçası olmuştur.

22 Temmuz’da toplanan jüri, aşağıdaki dernekler tarafından sunulan üç projeyi seçti, dernekleri tebrik ediyoruz:

• “Yeşil Aklama Takibi” projesi ile Teyit Medya
Teyit Medya, Türkiye’de yeşil aklama konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan “Yeşil Aklama Takibi” projesi ile kamuoyuna güvenilir bilgi sağlamak için bu tür uygulamalarda bulunan aktörleri izleyerek raporlar yazıyor. Amaç, iklim değişikliğine karşı mücadelede ve çevrenin korunmasında yeşil aklamanın zararlı etkilerini kınamak için ilgili tüm aktörleri duyarlı hale getirmektir.

•“Deprem sonrası bina yığınlarının biyolojik çeşitliliğe etkisi: Hatay ilinde sürdürülebilir yönetim” başlıklı projesi ile Tohum Eğitim Kültür ve Doğa Derneği
Bu proje, bir pilot çalışma oluşturmayı, 6 Şubat depremlerinde yıkılan bina ve altyapı atık yığınlarının haritasını çıkarmayı ve tehdit altındaki yerel ekosistemleri korumak için enkazın yönetimine yönelik çözümler önermeyi amaçlıyor. Projenin finansmanı, afet bölgelerindeki inşaat atıklarının arıtılması için Fransa Büyükelçiliği Bölgesel Ekonomi Servisi tarafından Türk belediyeleri ve Fransız şirketleri arasında başlatılan alışverişin sürekliliğinin bir parçasıdır.

•“Uyarlanabilir Okul Bahçeleri” projesi ile Diyarbakır Çevre ve Kalkınma Derneği
Diyarbakır ve İstanbul/Küçükçekmece’de iki dayanıklı okul bahçesi projenin üniversite ortakları ve Küçükçekmece Belediyesi ile birlikte iklim koşullarına göre tasarlanacaktır. Bahçeler, öğrenci, öğretmen, personel ve mahalle sakinlerini ağırlayacak, faydalanıcılar için iklim konularında bir bilinçlendirme programı da yürütülecektir.

Projeleri değerlendiren jüri şu isimlerden oluştu :

– Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) Ankara şubesi proje yöneticisi Zeren Erik;
– Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu çevre, sürdürülebilir kalkınma ve iklim değişikliği sektöründen sorumlu Anıl Özge Gökçe Aktaş;
– İstanbul Planlama Ajansı’nda (IPA) kentsel tasarım uzmanı ve katılımcı demokrasi yönetimi politikaları uzmanı Müge Yorgancı;
– Fransa Büyükelçiliği Bölgesel Ekonomi Servisi sürdürülebilir kalkınma danışmanı Mafal Thiam;
– Fransa Büyükelçiliği sivil toplum ile işbirliği sorumlusu Pierre-Henri Jovignot.

Sunulan projelerdeki çeşitlilik ve yüksek kalitenin altını çizerek proje çağrısına başvuruda bulunan tüm katılımcılara teşekkür ediyor, Türkiye’de çevre lehine eylemlerini güçlendirmek için gelecekte onlarla işbirliği yapmayı umuyoruz.