ADAYLIK ÇAĞRISI – ATÖLYE ORIZONT SONOR

20-24 Haziran 2024 tarihleri arasında Bükreş, Romanya’da düzenlenecek olan Atölye Orizont Sonor, Grand Prix Nova ve Longueur d’Ondes işbirliği ile Fransız Kültür Merkezi’nin desteğiyle gerçekleşecek. Bu dört günlük yoğun yaz eğitimi, İngilizce radyo draması (podcast) yapımı konusuna odaklanacak.

Programın ilk edisyonu, 10 genç medya profesyoneline yönelik tasarlanmıştır. Eğitim, 12. Grand Prix Nova Festivali (23-28 Haziran) kapsamında düzenlenecektir. Başvuru süreci Gürcü ve Türk profesyoneller için açıktır ve her iki ülkeden birer aday seçilecektir.

Eğitim üç ana bölümden oluşacaktır:

  1. Sesli Yazma (Konseptten Montaja) Teorik ve Pratik Eğitimi: Bu bölümde katılımcılar, sesli dramaların temel aşamalarını öğrenecekler.
  2. Kısa Bir Sesli Dram Yapımı (Bireysel/Çift Kişilik): Katılımcılar, kendi sesli dramalarını yaratma fırsatı bulacaklar.
  3. Fransız/Rumen/Avrupa Radyo/Podcast Yaratım Ekosisteminin Keşfi: Bu bölümde ses dinletileri, yazarlar ve sektör profesyonelleriyle buluşmalar, stüdyo ve dış mekan kayıtları, profesyonel bir ses tasarımcısıyla mixaj çalışmaları gibi konular ele alınacak.

Başvuru Koşulları:

  • 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren 35 yaşından küçükolan Türk ve Gürcü medya profesyonelleri (radyo/podcast yapımcıları, gazeteciler, film yapımcıları, ses tasarımcıları vb.) başvurabilirler.
  • Katılımcıların İngilizce’yi iyi derecedebilmeleri gerekmektedir.

Başvuru dosyası aşağıdaki unsurları içermelidir:

  • Kısa Bir Sesli Dram İçin Uyarlanabilir Bir Konseptin Özeti: Fikir orijinal olabilir veya bir uyarlama olabilir.
  • Adayın Kısa Biyografisi ve/veya Tanıtımı

Başvurular, 18 Mayıs’a kadar Marie Didis’e : marie.didis@ifturquie.org adresine pdf/doc formatında gönderilmelidir (Konu: ORIZONT SONOR).