TÜRK-AVRUPA ARKEOLOJİ GÜNLERİ

Institut français Türkiye İstanbul
17.06.2022
19.06.2022

Institut français Türkiye İstanbul ve Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü işbirliği

17 – 19 Haziran tarihleri arasında, Institut français Istanbul’da

Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü ve Institut français İstanbul sizleri Türk – Avrupa Arkeoloji Günleri’ne davet etmekten mutluluk duyar. SRII, BIAA, NIT, CNRS, MMSHM, AKMED, DAI, ANAMED, AB Türkiye Delegasyonu, INRAP ve Arkeologlar Derneği ile ortak olarak düzenlenen Türk Avrupa Arkeoloji Günleri kapsamında çeşitli etkinlikler, sergiler ve atölyeler düzenlenecektir.

Giriş serbesttir.

PROGRAM

Film Gösterimleri, 17 Haziran Cuma

18:30 Tarām-Kūbi böyle söylüyor, Assurca Yazışmalar (TR, alt. FR)

Yaklaşık 4000 yıl önce Orta Anadolu’ya yerleşen Assurlu tüccarlar, Mezopotamya’nın kuzeyinden, Assur’dan geliyorlardı. Onların öykülerini, zamana karşı direnebilmiş olan kil tabletlerindeki yazışmalardan öğreniyoruz. Kültepe antik kentinde şimdiye dek 22.500’den fazla kil tablet ortaya çıkarıldı. Mezopotamya’ya ait bu kil tabletler Anadolu’ya nasıl gelmişti ve bize ne anlatıyorlar? Assurlu bir kadın olan Tarām-Kūbi’nin ağzından, onun Kaniş’teki kocası ve erkek kardeşiyle yaptığı yazışmalar üzerinden zamanda bir yolculuğa çıkıyoruz.

Film gösteriminin devamında izleyiciler ile Prof. Cécile Michel (online olarak) arasında film üzerine bir tartışma gerçekleştirilecektir. Bu oturum Anaïs Lamesa ve Martin Godon tarafından yönetilecektir.

20:30 “The Dig (Kazı)” filmi (EN, alt. TR)

Simon Stone tarafından yönetilen “The Dig”, John Preston’ın romanından uyarlanan 2021 yapımı bir İngiliz filmidir. İkinci Dünya Savaşı yaklaştığı sırada zengin bir dul (C. Mulligan), arazisindeki mezar höyüklerinde kazı yapması için amatör bir arkeolog (R. Fiennes) tutar. Yaptıkları keşif, ülkenin tarihiyle yakından ilgilidir. Geçmişe dair bu bulgular, geleceği belirsizliğini koruyan Britanya’da büyük bir yankı uyandırır. “The Dig”in başrollerinde Carey Mulligan, Ralph Fiennes, Lily James, Johnny Flynn, Ben Chaplin ve Ken Scott yer almaktadır.

 

Arkeoloji Köyü, 17 – 19 Haziran, 10:00-18:00

Sergi : Türk – Avrupa arkeolojisi

Türk-Avrupa Arkeoloji Günleri kapsamında düzenlenen bu etkinlik, Türkiye’de arkeoloji alanında faaliyet gösteren aktörleri tanıtmayı hedeflemektedir. Etkinlik kapsamında düzenlenecek sergide, iki alanda yer alacak bilgi panoları, Türkiye’deki başlıca Türk ve Avrupa arkeoloji enstitüleri ile Türk ve Avrupa fonları tarafından finanse edilen veya desteklenen arkeoloji projelerini tanıtacaktır. Sergiye gelen ziyaretçiler, katılımcı olarak etkinlikte bulunacak arkeologlara sorularını yöneltebilecektir. Sergi panoları İngilizce olup, Türkçe çevirileri mevcut olacaktır.

Kitap Stantları

Türkiye’de arkeoloji ve kültürel miras alanında yayın yapan başlıca yayınevleri, etkinlik boyunca İstanbul Fransız Kültür Merkezi bahçesinde kurulacak stantlarda yetişkin ve çocuklara yönelik yayınlarını satışa sunacaktır.

Çocuk Atölyeleri

İstanbul Fransız Kültür Merkezi bahçesinde çocuklara yönelik arkeolojiyi tanıtan eğlenceli aktiviteler gerçekleştirilecektir. Küçük arkeolog adayları topraktan kaba, seramik bilimini öğrenme imkânı bulacaklardır.