SÖYLEŞİ : SEDEF ECER İLE EDEBİYAT VE SİNEMA

Institut français İzmir
29.05.2024 18:00

Etkinlik Türkçe gerçekleşecek olup herkese açık ve ücretsizdir.

29 Mayıs saat 18.00’de
Institut français İzmir kütüphanesi

Institut français İzmir sizi yazar, oyuncu ve senarist Sedef Ecer ile gerçekleştireceğimiz edebiyat ve sinema söyleşisine davet ediyor. Sedef Ecer, Fransa’da büyük ilgi gören kitabı Trésor national‘in Türkçe baskısı Milli Servet‘i bizlere tanıtacak ve Türk sineması konusunda uzman konuklarımız Fetay Soykan Ve Zuhal Çetin Özkan ile birlikte Yeşilçam dönemi hakkında söyleşecek. Söyleşiden sonra kitap satışı ve imza seansı olacaktır.

Etkinlik Türkçe gerçekleşecek olup herkese açık ve ücretsizdir.

Sedef Ecer

İstanbul’da doğan romancı, oyun yazarı ve senarist Sedef Ecer, Türkçe ve Fransızca olmak üzere birçok dilde yazmaktadır. Ocak 2021’de JC Lattès tarafından yayımlanan Trésor national (Milli Servet) adlı romanı şimdiden edebiyat ödülleri için kısa listeye girdi ve eleştirmenler ve kitapçılar tarafından heyecanla karşılandı.

Metinleri (uluslararası festivallerde, ulusal, sübvansiyonlu veya özel tiyatrolarda ve yurtdışında, ayrıca kamusal alanlarda, kafelerde, kütüphanelerde ve okullarda), ortaokul müfredatlarında ve üniversite tiyatro bölümlerinde sahnelendi, okundu veya yayınlandı (Columbia Üniversitesi, Berkeley, Sciences Po Paris, Queens College, Sorbonne, Peloponnese Üniversitesi vb. dahil) incelendi; Ermenice, Yunanca, Almanca, İtalyanca, İngilizce, Lehçe, Türkçe ve Farsçaya çevrildi ve birçok ülkede yayınlandı.

CNC, CNT, Bourse Beaumarchais, Prix Velasquez, Procirep, Rencontres Méditerranéennes, SCAM, Région Ile de France, Prix national d’écriture théâtrale de Guérande, Coup de cœur des lycéens ödüllerini kazanan yazar aynı zamanda radyo (France Culture-RFI), film ve televizyon (France 3 – Festival de la Rochelle’de “en iyi komedi” kategorisinde kısa listeye alındı) için de yazdı. 2014’te “Evrensel Kadın Yaratıcılar Sözlüğü ”ne dahil edilmiştir (UNESCO). SACD üyesi ve Parlement des Écrivaines Francophones kurucu üyesidir. Türkçe köşe yazarı olarak 500’ün üzerinde makalesi yayımlanmıştır. Charlotte Delbo, Montaigne ve Saint Exupéry’yi Türkçeye çevirmiştir.

2016 yılından bu yana “İstanbullywood’a Dönüş” başlıklı bir enstalasyon-sergi, iki performans, bir radyo deneyi, bir kitap ve bir filmden oluşan bir proje üzerinde çalışıyor.

Üç yaşından beri oyuncu olan sanatçı, Türkiye ve Fransa’da yirmi kadar uzun metrajlı film ve dizide rol aldı. Fransız yapımlarında Amos Gitaï (Jeanne Moreau ile birlikte), Lorenzo Gabriel, Thomas Bellorini, Patrick Verschueren, Françoise Merle, Hüseyin Aydın Gürsoy, Joëlle Cattino, Hasan Doğan ve Victoire Berger-Perrin ile çalıştı.