Söyleşi: “Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Fransa”, macLyon Direktörü Isabelle Bertolotti

Istanbul Modern
07.11.2019 - 19:00

İstanbul Modern’in 2012 yılında başlattığı “Müzeler Konuşuyor” serisi, Fransa ile devam ediyor. Institut Français işbirliğiyle gerçekleştirilen etkinlik programının konuğu, macLyon’un Direktörü Isabelle Bertolotti olacak. 7 Kasım’da gerçekleşecek söyleşide Isabelle Bertolotti, deneyimlerini paylaşacak.

Söyleşi: “Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Fransa”
macLyon Direktörü Isabelle Bertolotti

 

1984 yılında kurulan Liyon Çağdaş Sanatlar Müzesi macLYON, 1995 yılında Renzo Piano tarafından tasarlanan binasına taşındı. Modüler tasarımı sayesinde her yeni projeyle en baştan kurgulanmaya imkân tanıyan bir mimariye sahip müzenin programlarında Fransa’dan ve dünyanın farklı ülkelerinden sanatçılar yer alıyor. Müzede düzenlenen çağdaş sanatın farklı disiplinlerine yer veren sergiler, uluslararası kurumlarla yapılan işbirlikleri sonucu biçimleniyor. macLYON koleksiyonunun en önemli özelliklerinden biri, sanatçılarla doğrudan kurulan işbirlikleri sonucunda üretilmiş yapıtlara odaklanması.

2018 yılından itibaren macLYON’un direktörlüğünü üstlenen Isabelle Bertolotti, farklı dinamiklerin yarattığı dönüşümlere ek olarak, zamanla değişen eğilim ve zevklerin yarattığı baskıyla karşı karşıya kalan müzelerin temel görevinin geleceğin mirasını korumak olduğunu belirtiyor. Bertolotti konuşmasında, 200 yılı aşkın süredir faaliyetlerini sürdüren müzecilik geleneği çerçevesinde macLYON’un yaklaşımını paylaşacak. Koleksiyon ve süreli sergilerin içeriklerinin oluşturulmasıyla birlikte müzenin farklı aktörler ve ziyaretçilerle olan etkileşimiyle ilişkisini katılımcılara aktaracak.

Isabelle Bertolotti, Liyon 2 Üniversitesi ve École du Louvre’da müzecilik ve çağdaş sanat alanlarında eğitim aldı. 1995 yılından itibaren macLYON’da sergilerden sorumlu olarak görev yapan Bertolotti, tanınırlığı her geçen gün artan sanatçılara odaklanan oluşumlar aracılığıyla Fransa’da ve dünyanın farklı kentlerinde bağımsız küratör olarak çalışmayı sürdürüyor. Ayrıca Bertolotti, her iki yılda bir gerçekleştirilen ve macLYON’un da ev sahipliği yaptığı Liyon Çağdaş Sanat Bienali’nin de sanat direktörlüğünü üstleniyor.