SÖYLEŞİ: KAYIP VE BULUNTU

Institut français Izmir
21.12.2023 - 18.00

Cumhuriyet Bulvarı No:152 Alsancak, Izmir

21 Aralık 2023 saat 18.00’de
Institut français İzmir 
Giriş ücretsiz

Burçak Yakıcı küratörlüğünde 13 Kasım 2023 tarihinde Izmir Fransız Kültür sergi salonunda izleyiciyle buluşan Kayıp ve Buluntu sergisi kapsamında etkinlikler 21 Aralık tarihinde saat 18:00’de Yakıcı’nın modere ettiği bir sanatçı konuşmasıyla devam ediyor.

Sergide eserleri yer alan Can Akgümüş ve Furkan Öztekin ile gerçekleştirilecek olan söyleşide bu sergi ve eserleri aracılığıyla Arkas Sanat Merkezi’nde 18 Şubat 2024 tarihine kadar ziyarete açık olan olan “Nejad Devrim & Mübin Orhon: İki Imge Yolcusu” Yolcusu sergisiyle kurulmaya çalışılan diyalog ve biçimleri ele alınacak.

İzmir Fransız Kültür Merkezi ev sahipliğinde gerçekleşen Kayıp ve Buluntu sergisi, Arkas Sanat Merkezi’nde Dr. Necmi Sönmez küratörlüğünde gerçekleştirilmiş olan Nejad Devrim ve Mübin Ohron – İki imge yolcusu sergisiyle renkler, dokular ve üretim teknikleri bakımından bir diyalog kurmayı amaçlıyor.

‘Kayıp ve Buluntu’ sergisi yeniden gün yüzüne çıkmak isteyen bir hikâyenin peşine düşen, kaybolmaya ve unutulmaya yüz tutmuş buluntu nesneyi ya da bir tekniği oyuncu bir yaklaşımla yeniden yorumlayan ve farklı arayışlara giren sanatçıların işlerini bir araya getiriyor.

Öyle ki, bu deneysel yollarla ifade biçimi bulan işler; renk arayışlarında topografik yüzeylerle, kayıp ve buluntuların bir araya gelip nesnelerin yeni boyut kazandığı dokularla ve istemli müdahalelerin yol açtığı görüntülerle izleyiciyi buluşturuyor. Sanatçıların bir rengin, bir dokunun ya da bir duygunun arayışında bulduğu bir öğe, onları adeta yeni bir arayış serüvenine sürüklüyor. Kesişen yolları barındıran, özünde hikayeleri birbirlerinden farklı olan sanatçıların başlıca ortak özelliği deneyselliğin peşine düşmeleri.

Sanatçılar: Can Akgümüş, Furkan Öztekin, Işıl Kurmuş Aleksandrov, İbrahim Karakütük, LÜTFÜ

Küratör: Burçak Yakıcı, Oasis Curatorial

Proje Direktörü: Billur Tansel, Açık Diyalog İstanbul

Kayıp ve Buluntu sergisi 13 Kasım 2023 -13 Ocak 2024 tarihleri arasında Institut français İzmir’de görülebilir.