SÖYLEŞİ: HAKAN GÜNDAY

FKM - Konrad Adenauer Cad. No 30 - YILDIZ
10.10.2019 - 19:00

BULUŞMA

SÖYLEŞİ: HAKAN GÜNDAY

YAZMA EYLEMİ

Hakan Günday Ankara edebiyatseverlerle Fransız Kültür Merkezi’nde buluşuyor!

  • 10 Ekim Perşembe saat 19.00
  • Söyleşi Türkçe ve Fransızca simültane çeviri yapılacaktır
  • Giriş ücretsizdir
  • Rezervasyon: kultur.ankara@ifturquie.org

Hakan Günday
Türk edebiyatının yükselen yıldızı Hakan Günday edebiyatı Fransız yazar Louis-Ferdinand Céline ile keşfetti ve Céline’in etkisi yazarı bir daha hiç terk etmedi. Frankofon olan Günday, diplomat olan babasının görevi nedeniyle Brüksel ve farklı Avrupa ülkelerinde yaşadı. Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransızca Tercümanlık Bölümü’nde eğitimine başlayan Günday daha sonra Université Libre de Bruxelles’in Siyasal Bilimler Bölümü’ne geçti. Eğitimine Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nde devam ederken yazmaya başladı.

2000 yılında yayınlanan ilk romanı « Kinyas et Kayra » Türkiye’nin ilk yeraltı romanı olarak kabul edilir. Sekiz romanı yayınlanan Günday’ın 2013 yılında « D’un extrême l’autre » (Galaade yayınevi) adıyla Fransızca’ya çevrilen romanı « Az » 2011 yılında Türkiye’de en iyi roman ödülünü aldı. « Ziyan » (Galaade, 2014) adlı romanı ise 2014 yılında Fransa-Türkiye ödülüne layık görüldü. 2013 yılında « Encore » başlığıyla Fransızca’ya çevrilen romanı « Daha », Fransa’da Médicis 2015 En İyi Yabancı Roman Ödülü’nü aldı. « Daha » romanı ayrıca 2017 yılında yönetmen ve oyuncu Onur Saylak tarafından aynı isimle sinemaya uyarlandı. Filmin senaryosunu Hakan Günday kaleme aldı. Filmin devamının çekimi proje aşamasındadır.

Günday ayrıca 10 bölümlük « Şahsiyet » dizisinin senaristidir. 2018’de çevrimiçi (Puhu TV) yayınlanan dizinin yönetmenliğini Onur Saylak, başrolünü ise Haluk Bilginer üstlendi. Bir seri katilin hikayesini anlatan dizi internet kullanıcıları tarafından yılın en iyi dizisi seçildi. Hakan Günday, şarkıcı Müslüm Gürses’in hayatını anlatan Ketche ve Can Ulkay’ın filmi « Müslüm »’ün de senaristidir.
Hakan Günday’ın eserlerini kütüphanemizden ödünç alabilirsiniz: D’un extrême à l’autre, Encore, Topaz ve Ziyan.