Sınır Tanımayan Palyaçolar Mardin’de

CFS Şehidiye Mahallesi No:12, Artuklu / MARDİN
18.04.2024 00:00
28.04.2024

Fransız-Alman Fonu tarafından finanse edildi

Institut français Türkiye/Ankara 2013 yılında başlattığı Sınır Tanımayan Palyaçolar eğitim programı Mardin’e tekrar dönüyor.

Fransız-Alman Fonu tarafından finanse edilen, Institut français Ankara, Goethe Institut işbirliğinde ve Sirkhane Derneği ortaklığında, bu yıl Fransa ve Almanya’dan Sınır Tanımayan Palyaçoların iki temsilci eşliğinde sirk sanatlarında uzmanlaşmış “Her Yerde Sanat Derneği” derneği gençlerinin eğitimlerine devam ediyor.

Sınır Tanımayan Palyaçolar, dünyanın her yerinde, insani krizlerin mağdurlarına veya büyük yoksulluk durumlarında başta çocuklar olmak üzere toplumlara psikososyal destek sağlamak için eğlence ve gösteri yoluyla müdahale eden uluslararası dayanışmanın sanatsal bir derneğidir.

Sirkhane/Mardin

STP’ların eğitmenleri tarafından verilen eğitimin katılımcıları Sirkhane Sosyal Sirk Okulu’nun genç, yetenekli, enerjik gönüllülerinden oluşan “Sirk Kahramanları”dır. Sirkhane ekibi, Suriye ve Türkiye’den yaşları 17-21 arasında değişen yaklaşık 10 genç kız ve erkek çocuktan oluşuyor.

Çocukluklarından beri Sirkhane’de sirk sanatını öğrenen bu gençler, artık zor durumdaki çocuklara sirk eğitimi veriyor, zor durumdaki bu çocuklar yıl boyu sirk gösterileri yapıyor. Bu grupta sirk gösterilerini çok ileri düzeyde sunan gençler yer alıyor. Hokkabazlık, akrobasi, dans ve uzun bacaklı yürüyüş gibi farklı sirk becerileri vardır.