SİNEMA ve SÖYLEŞİ: Les âmes perdues

Goethe Institut Ankara, Atatürk Bulvarı 131, 06640 Bakanlıklar
07.06.2023 - 19.30

Film dili Arapça/Fransızca, İngilizce ve Türkçe altyazılı

Institut français Türkiye, Goethe Institut işbirliğiyle sizleri yönetmen Garance Le Caisne’nin katılımıyla “Les âmes perdues” (Kayıp Ruhlar) filminin gösterimine ve ardından söyleşine davet ediyor.

  • 07 Haziran Çarşamba, 19.30
  • Yer: Goethe Institut, Atatürk Bulvarı, Ankara
  • Film dili Arapça/Fransızca, İngilizce altyazılı
  • Giriş ücretsiz, kayıt buradan
  • Yönetmen ile söyleşi İngilizce gerçekleşecek

Özet

2014 yılında Sezar kod adlı gizemli bir asker kaçağı, işkence altında ölen Suriye rejimi kurbanlarının on binlerce fotoğrafını sızdırdı. İşkence kurbanları unutulmaya başlanırken ve binlerce sivil kaybolurken, aileleri, avukatları ve küçük bir aktivist grubu Avrupa mahkemelerinde şikayette bulunmaya çalışıyor. Bu film, Beşar Esad yönetiminin en üst düzey yetkililerine yönelik insanlığa karşı suç işlemekten tutuklama emri çıkarılmasına yol açacağını ve soruşturmaların ve prosedürlerin dönemeçlerini anlatıyor.

Garance Le Caisne, biyografi

Garance Le Caisne, Orta Doğu ve anıtlar konularında uzmanlaşmış bir yazar ve serbest gazetecidir Fransa banliyölerinde yaşayanların sıkıntıları ve Fransa’da İslam gibi konularla ilgilenmeden önce, Mısır’da sekiz yıl yaşayıp o bölgeye özel makaleler yazdı.

2011 yılında, devrimler sayesinde Arap dünyasına geri döner. O zamandan beri, rejimin suçlarından işkence ve faili meçhul kaybolma gibi olaylarda nasıl hayatta kalınacağını, hayatının ve hikayesinin kontrolünü yeniden kazanma konularla ilgili olarak Suriye’ye odaklanmıştır.

Suriye’de savaş tıbbı, şehirlerin yok edilmesi ve kimyasal saldırılar üzerine röportajlar yayınladı ve « Syrie : Témoins à charge » (France 5, Al Jazeera, 2016) belgeselinin ortak yönetmenliğini yaptı.

On dile çevrilen kitabı « Opération César : au cœur de la machine de mort syrienne » (Stock, 2015), 2016’da Alman Geschwister-Scholl-Preis ödülünü aldı. 2022 yılında « Oublie ton nom : Mazen al-Hamada, mémoires d’un disparu » (Stock) kitabını yayınladı.