SİNEMA-KONSER : CARPENTIER’NİN HİKAYESİ

Institut français İzmir
25.06.2024 19:00

Filme müzikleriyle Maxime Dangles eşlik edecek.

1913 / Sessiz / Siyah Beyaz / Fransızca Arayazılı / 53 dk. / Canlı Müzikli
25 Haziran Salı saat 19.00
Institut français Izmir sinema salonu

Fransa’nın Ulusal Sinema Merkezi CNC; Paris 2024 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları vesilesiyle düzenlenen sanatsal ve kültürel programlar dizisi Kültür Olimpiyatı 2024 kapsamında restore ettiği Le Roman de Carpentier ile boksörlük sanatına saygı duruşunda bulunuyor.

Yönetmeni bilinmeyen, 1913 yapımı bu biyografi filminde Georges Carpentier rolünde Georges Carpentier’yi izliyoruz. Ünlü boksörün, çocukluğunun geçtiği Pas-de-Calais maden havzalarından çıkıp spot ışıklarıyla çevrili ringlerin görkemine uzanan hayatı beyaz perdeye yansıyor. Film, dönemine göre yenilikçi bir yaklaşım benimseyerek, dövüşlerindeki hızı ve hassasiyetiyle tanınan şampiyonun maçlarından haber görüntülerine de yer veriyor.

Fransız sporunun en büyük isimlerinden biri kabul edilen, 14 yaşında boksa başlayan Carpentier, İngiltere ringlerinin en büyük isimlerini mağlup ederek dört şampiyonluk kazanıp Avrupa şampiyonu olmuş ve 1921’de dünya şampiyonluğunu elde etmişti. Carpentier 1927’de ringleri geride bırakmasının ardından gösteri dünyasına yöneldi ve başta Amerika ve İngiltere olmak üzere vodvillerde sahne aldı, sessiz ve sesli dönemde birçok film çekti ve bir roman yazdı. Hayatının ilerleyen dönemlerinde Chez Georges Carpentier adında bir bistro işletti.

Filme müzikleriyle Maxime Dangles eşlik edecek.

Maxime Dangles
Yeni nesil elektronik müzik prodüktörlerinden deneyimli, uluslararası bir sanatçı olan Dangles, 2006’da ilk albümü “Kompakt”ı dinleyicisiyle paylaşmasının ardından Rex Club, Berghain, Panoramabar, Goa, Astropolis, TomorrowLand, Nuits Sonores vb. birçok kulüp ve festivallerde sahne aldı. Moby, Röyksopp, Miss Kittin & the Hacker, Simian Mobile Disco, Oxia ve daha yakın zamanda Green Velvet için remix’ler üreten Maxime Dangles, yaratmaya, üretmeye ve dolanmaya devam ediyor.

Sinema biletleri seanstan yarım saat önce FKM girişinde satışa çıkıyor.

Tam Bilet: 80 TL, Öğrenci ve 65 yaş üstü: 60 TL
Nakit ödeme
yapılmaktadır.

FKM öğretmen ve öğrencilerine ücretsizdir.