SERGİ: WELCOME

Institut français Izmir sergi salonu
14.06.2023
29.09.2023

Cumhuriyet Bulvarı No152 Alsancak

14 Haziran – 29 Eylül 2023
Institut français İzmir sergi salonunda

Institut français İzmir, Arkas Sanat Merkezi’nde yer alan “Arkas Koleksiyonu’nda Pencere” sergisi vesilesiyle Jean-Claude Rousseau’nun Welcome adlı sergisini ağırlıyor.

“Bazen Delft’ten Manzara bana sanki hiç var olmamış ama onun yerine müzenin duvarında gerçek bir pencere açılmış kadar güzel geliyor”. Gilles Aillaud’nun Vermeer hakkındaki bu cümlesi, Jean-Claude Rousseau’nun sineması için çok uygun. İlk filmi Penceresinde mektup okuyan genç kadın (1983), bu adı ile, Vermeer’in resimlerinin sözsüz tezahür gücünü sinemanın uzunluğu aracılığıyla yeniden ortaya koymayı iddia ediyordu. Işığın gücü ve çizgilerin ayarlanması, izleyicinin sanki bir pencereden geçiyormuşçasına kendini görüntüye bırakmasını sağlıyordu. Kırk yıl sonra Welcome, bu bırakma ve dikkat etme sanatının özüdür. Bir çerçeve bulmak, silinmek ve yok olmak. En basit aygıtın, bir cep telefonunun, başka pencerelerden kesilmiş başka gölgeler ile buluşturduğu ve üst üste bindirdiği gelip geçen bir gölgeden başka bir şey olmamak. Jean-Claude Rousseau’nun sineması kırk yıl içinde dünyayı iki kez dolaştı. New York’ta kırmızı bir cephenin önünde, İzmir’de beyaz bir odada görülmesi mümkün. Sonsuza kadar.”

Cyril Neyrat
Welcome sergisinin küratörü

“Institut français İzmir, Arkas Sanat Merkezinin ev sahipliği yaptığı Arkas Koleksiyonunda Pencere sergisi vesilesiyle, sanat merkeziyle kurduğu ‘sanatsal diyaloğu’ sürdürerek Fransız sanatçı ve film yapımcısı Jean-Claude Rousseau’nun Welcome adlı eserini keşfetme fırsatı sunuyor.
Jean-Claude Rousseau’nun bu eserini, FIDMarseille – Marsilya Uluslararası Sinema Festivalinin 2022 edisyonundaki İzmir retrospektifi sırasında keşfetme fırsatı buldum. Görünebildiği kadar sıradanlığının zenginliği ve durağanlığının gücü karşısında seyirci kesinlikle büyülenir, hatta hipnotize olur. Dikkat etsin, yoksa pencerenin büyüsüne kapılıp görüntüyle çarpılabilir.
Narcissus’un kaderinden nasıl kaçılır? İzleyicilerimize bu eserin tuhaf güzelliğini paylaşma şansını sunmak benim panzehirim olacak.
Arkas Sanat Merkezi’ne ve müdürü Müjde Unustası’na, Pencere sergisinin küratörü Jean-Luc Maeso’ya, FIDMarseille’e ve müdürü Tsveta Dobreva’ya, serginin küratörü ve FidMarseille’in sanat koordinatörü Cyril Neyrat’a ve tabii ki bu sergiyi mümkün kılan sanatçı, film yapımcısı Jean-Claude Rousseau’ya en içten teşekkürlerimi sunarım.”

José-Maria QUEIROS
İnstitut français İzmir Müdürü