SERGİ: BİTKİSEL DÜŞLEM

Institut français Ankara, Konrad Adenauer Cad. No 30 - YILDIZ
17.05.2022
31.07.2022

SERGİ

BİTKİSEL DÜŞLEM

  • 17.05 – 31.07.2022
  • Giriş ücretsizdir

Sergi

Bitkisel Düşlem, doğadan yeniden beslenmeye ve doğanın canlı varlıkları bitkilere karşı duyarlı olma ihtiyacından kaynaklanan sanatsal bir çalışmadır. Bitkileri yeniden yorumlamanın, renklerini değiştirmenin basit gerçeği bizleri, onları yeniden keşfetmeye, tüm güzellikleri ve karmaşıklıkları içinde yeniden değer vermeye davet ediyor. İlk bitkilerin varlığıyla bizim aramızda bir milyar yıldan daha fazla bir süreç var. Bitkiler sudan ilk çıkan canlılardır. Bizler, onlar ve Dünya’ya saldıkları oksijen sayesinde nefes alabiliyoruz. Bitkiler olmadan hayatta kalmamız imkansız.

Süreç

Doğru çerçeveleme takıntısıyla, aslında bu konuya hakim olamayacağımı fark ettim. Stüdyo çalışmasının, insanın doğa üzerindeki egemenliğini göstermeye çalıştığını, onu yalıtarak, küçülterek, kısıtlayarak, çerçeveye sığacak şekilde düzenlediğini anladım. Sahada fotoğraf çekerken, değişken düzeni veya sabit düzensizliği ile özgür doğayı tercih ettim. Alçakgönüllülükle, hiç zorlamadan doğayla çalıştım,  sadece daha doğru bir tasarım için doğal ortamı ve dijitale dönüşen bir vizyonu harmanlayarak kendime küçük bir alan yarattım.

Sanatçı: Jean-François Leal

Jean-François Leal, 1987’den bu yana fotoğrafçılık ve yönetmenlik yapmaktadır. Fransa’nın Ardennes bölgesinde, Endülüslü bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen sanatçı, görsel-işitsel alanındaki üniversite eğitimi ve gerçekleştirdiği seyahatler ona, yeni yerleri incelemek ve dönüştürmek için farklı bir evrenin kapılarını araladı.

Art | Jeff Leal