SERGİ: Belgeleriyle Cumhuriyet’in Tanıkları – II

Institut français Ankara, Konrad Adenauer Cd. No 30, Yıldız
10.06.2024 10:00
21.06.2024

Sergi ziyareti ücretsizdir

10 – 21 Haziran 2024 arası (sergi ziyareti ücretsizdir)

Etkinlik, Institut français Ankara, Atatürk Araştırma Merkezi, Atatürk Kültür Merkezi ve Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilmiştir.

Sergi

Cumhuriyetimizin bir kadın filozofu başlığı altında sergi ana kişi Prof. Dr. Mübahat Türker Küyel’dir.

1927 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve Orta (Kız Lisesi) öğrenimini Ankara’da yapmıştır. Altı yıl “iftihar kitabı”na geçerek Liseler birincisi olmuştur. Pekiyi derece ile bitirmiş olduğu Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü’nde doktora, doçentlik, profesörlük sınavlarını vermiştir. Felsefe Tarihi Kürsüsü Başkanı olarak atanmıştır. Orada 45 yıla yakın biz zamandır hizmette bulunmuştur. Fransızca, İngilizce, Arapça ve Almanca’yı kullanabilmektedir. Araştırma ve Erdem dergilerinin yayın kurulundadır. Atatürk Kültür Merkezi’nin yayınladığı Erdem dergisinin yazı işleri sorumlu müdürü olarak görev yapmıştır. Société Internationale pout L’Etude de la Philosophie Médievale” ve Atatürk Kültür Merkezi asli üyeliklerine seçilmiştir. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü Başkanlığı yapmış ve Atatürk Kültür Merkezi Yürütme Kurulu Üyeliğinde bulunmuştur. Amerika’da 1987-1988 ders yılında Washington Üniversitesinde ders vermiştir. Birçok Avrupa ülkesinde sunmuş olduğu bildiriler ile ülkesinin temsil etmiştir. 150 civarında bilimsel yayını bulunmaktadır. Bazı çalışmaları İngilizce, Arapça, Farsça, Rusça ve Fransızcaya tercüme edilmiştir ve bunun yanı sıra İbrani harflerle basılmış bir çalışması bulunmaktadır. Bütün bu başarılı çalışmaları neticesinde 1994 yılında Üstün Hizmet Ödülünü merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’den almıştır.

25 Ekim 2022 tarihinde “Cumhuriyetimizin bir tanığı” olarak geçirdiği ömrü sona ermiş ve 95 yaşında hayata gözlerini yummuştur. Vefatından sonra ATATÜRK ARAŞTIRMA MERKEZİNE hocanın geriden kalan eserleri, mektupları ve özel eşyaları teslim edilmiştir.

SERGİ’de Küyel’in evrakından oluşan mektuplar, kitaplar ve özel eşyalar sergilenecek olup hocanın Fransa’da aldığı eğitim ve Fransızcaya olan merakı vurgulanacaktır.