SERGİ: BATIK

Fransa Büyükelçiliği, Paris Cad. No 70, Kavaklıdere – Çankaya
16.09.2023
22.10.2023

Rehber eşliğinde sergi gezisi

2’si düzenlenen Avrupa Miras Günleri için, Ankara şehrinin sanatsal mirasını mimari, tarihi ve siyasi mirası ve Fransa Büyükelçiliği bünyesinde bir kez daha kutlamak istedik. Bu nedenle, Ankara’daki eğitim ve üniversite kariyerinin ardından sanat kariyerine devam etmek için Fransa’ya giden, Institut français ile geçmişe dayalı dostluk ilişkisi olan Mehmet-Ali Uysal‘ı davet ettik.

Mekanlarla oynaması ve bildiklerimizi alt üst etmesiyle bilinen sanatçı, şu anda çağdaş sanat sahnesinde önemli bir figürdür. Ocak 2022’de Bon Marché Rive Gauche’deki “Su” başlıklı etkileyici yerleştirmesi Fransız kamuoyu nezdindeki ününü daha da artırmıştır.

Fransa Büyükelçiliği bahçesine bakış açımızı değiştirmesi için kendisine tam yetki verdik ve başarılı bir sonuç elde ettik.

Metal kağıda, çimen suya dönüşüyor ve çocukluğumuzun hafif imgeleri, Akdeniz’deki güncel olaylara kaçınılmaz göndermelerle ağırlaşıyor.

Hepimiz vurulduk-battık.

Sophie Gauthier-Aydoğdu
Institut français Ankara müdürü

Kayıtlar zorunludur ve yerler sınırlıdır (Her ziyaret için grup 20 kisi ile sınırlıdır, girişte kimlik kontrolü yapılacaktır).

Tüm geziler saat 15:30’da gerçekleşecektir ve kayıt esnasında katılanların isim ve soyisimlerini belirtmeniz gerekir.

⚠️Yoğun ilginiz için teşekkür ederiz, tüm kontenjanlar dolmuş durumda.

  • 19/09 Salı -> DOLUDUR bu tarihe kayıt alınmıyor
  • 21/09 Perşembe -> DOLUDUR bu tarihe kayıt alınmıyor
  • 26/09 Salı -> DOLUDUR bu tarihe kayıt alınmıyor
  • 28/09 Perşembe -> DOLUDUR bu tarihe kayıt alınmıyor
  • 03/10 Salı -> DOLUDUR bu tarihe kayıt alınmıyor
  • 05/10 Perşembe -> DOLUDUR bu tarihe kayıt alınmıyor
  • 10/10 Salı -> DOLUDUR bu tarihe kayıt alınmıyor
  • 13/10 Cuma -> DOLUDUR bu tarihe kayıt alınmıyor
  • 17/10 Salı -> DOLUDUR bu tarihe kayıt alınmıyor
  • 18/10 Çarşamba -> DOLUDUR bu tarihe kayıt alınmıyor

 

Mehmet Ali Uysal

Plastik sanatçısı

« Ben mekanları süslemek yerine, zihinleri süslemek istiyorum. »

Mehmet Ali Uysal, 1976 yılında Mersin’de (Türkiye) dogdu.
ODTÜ Mimarlık fakültesinde sehir ve bölge planlama egitimi aldı ve Hacettepe Üniversitesi (Ankara) Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel bölümünde okudu. Doktorasını 2009 yılında Bourges Ulusal Sanat Okulu’nda bir yıl süren degisim sonrasında “Mekanla Oynamak” baslıklı teziyle aldı. 2012 yılında doçent olarak atandı ve 2016 yılına kadar Ankara Orta Dogu Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Müzik Bölümünde ders verdi.
Türk çagdas sanat sahnesinin önemli isimlerinden biri olan sanatçı, Paris ile Istanbul arasında yasıyor. Dünya çapındaki müzelerde, galerilerde ve özel koleksiyonlarda (Fransa, Istanbul, Çin, Amerika Birlesik Devletleri, Birlesik Arap Emirlikleri, Lübnan vb.) sergilenen eserleri, oldukları yerlerin mekanını yeniden yapılandırma ve simgesel yapılarımızı alt üst etme yetenekleriyle öne çıkıyor. Böylece zaman, mekan ve madde, yanılsamalardan ve temsil ön yargılarından arınmıs olarak gerçek formlarıyla ortaya çıkarıyor.
Pek çok sergisi arasında, Ocak 2022’de Paris’te Le Bon Marché Rive Gauche ile “Eau/Su” baslıklı sasırtıcı enstalasyonuyla isbirligi yaptı. Mehmet Ali Uysal, 2014 yılında Ingiliz The Independent gazetesi tarafından “Dünyanın En Iyi 10 Kamusal Sanat Örnegi” listesinde 3. sırada yer aldı.

Galerileri:
Paris-B (Paris, Fransa), Pi Artworks (Londra, UK, Istanbul, Turkiye), Sapar Contemporary (New York, ABD)