Sergi “Avrupalılar” – Damaso Reyes

İstanbul Fransız Kültür Merkezi
17.01.2019
11.03.2019

Sergi açılışı 17 Ocak 19:15

Fransız Kültür Merkezi İstanbul ve Bahçeşehir Üniversitesi/BAUART, Amerikan foto muhabiri Damaso Reyes’in “Avrupalılar” sergisini sunmaktan mutluluk duyuyor.

SERGİ

“Avrupalılar” – Damaso Reyes
Sergi açılışı 17 Ocak, 19:15

İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve Bahçeşehir Üniversitesi/BAUART, Amerikan fotoğraf sanatçısı Damaso Reyes’in The Europeans (“Avrupalılar”) sergisini sunmaktan mutluluk duyuyor. Reyes fotoğraf araştırmalarını, aralarında Almanya, İspanya, Fransa, Birleşik Krallık, Türkiye, İsviçre ve Ukrayna’nın da bulunduğu Avrupa ülkelerinde on yılı aşan bir süre içerisinde gerçekleştirdi. Fotoğrafçının çağdaş Avrupa Kıtası’nda hayata dair samimi keşifleri, politika, kültür ve kimliklerin yaşamlar ve toplumlar içerisindeki kesişmelerinin çoğunlukla anlatılmamış yönlerini açığa çıkarmayı amaçlıyor.

“Hedefim, Avrupa’nın ve Avrupalılar’ın nasıl değiştiklerini, ama ayrıca şu anda var olanı değişmeden belgelemek” diyor Reyes ve böylelikle, Avrupa’daki değişim koşulları altındaki günlük yaşamların benzerlik ve farklılıklarına dair etkileyici bir dokümantasyonunu gözler önüne seriyor. Bu fotoğraflar aynı zamanda, küreselleşmenin Avrupa Kıtası ve toplumlarının üzerindeki etkisini yansıtmakta.

Damaso Reyes World Policy Institute, Fulbright, The Ford Foundation ve The French-American Foundation gibi kurum ve kuruluşlardan burs ve destek aldı. Kişisel sergilerini ABD, Avusturya, İrlanda, Macaristan, İspanya, İsviçre ve Almanya ülkelerinde açtı, işleri aralarında The New York Times, The Wall Street Journal, Der Spiegel ve The Miami Herald gibi gazete ve dergilerin de bulunduğu birçok yerde yayınlandı.

          

Berlin, 2007                                                                    Fransa, 2008