SERGİ – ALEXANDRE VALLAURY’NİN İSTANBUL MİRASI

Institut français Istanbul
17.09.2022
23.10.2022

İstiklal Cad. No:4, 34435 Beyoğlu/İstanbul

Paris Güzel Sanatlar Ulusal Yüksek Okulunda öğrenim görmüş levanten mimar Alexandre Vallaury (1850 – 1921), Boğaz kıyısında 19. yüzyıl sonlarında ve 20. yüzyıl başlarında inşa edilen binaları tanımlayan neo-osmanlı stilinin yaratıcılarından ve ileri taşıyanlarından biri olmuştur.

Alexandre Vallaury’nin yaratıcısı olduğu binalar arasında, neo-rönesans stilinde Osmanlı Bankası binası (1892) ya da neo klasik stildeki Müze-i Hümayun (1907) ya da şatafatlı, gösterişli ve lüks tarzları harmanlayarak içinde bulunduran meşhur Pera Otelini (1894) sayabiliriz.

Güzel sanatlar fakültesi mezunu genç Türk fotoğrafçı Bilal İmren, bize İstanbul’da Alexandre Vallaury’nin mirasını -kendi seçkisi ve perspektifinden- keşfetmeyi öneriyor.  Profesyonel belgesel fotoğrafçısı olarak, her stilize köşe ve kıvrımın, detay ve perspektif çizgisinin, gölgenin ya da yönlendirilmiş ışık izinin arkasında mimarı ortaya çıkartmayı amaçlıyor. Fotoğraflarının akademik boyutu bu masif ve hacimli taşınmaz özneleri en iyi şekilde ortaya koyuyor. Günümüz sanatçısı, saf ve öz kareler ve güzel bakışını ortaya koyarken, geçtiğimiz yüzyılların önünde saygıyla eğiliyor.

Bir Fransız ve Avrupa kültür geleneği haline gelen, 39. Avrupa Miras Günleri vesilesiyle hazırlanan bu kitapçık, hem şehirde sanatsal bir yolculuğa davet hem de dün, bugün var olan ve yarın da var olacak olan Fransa ve Türkiye arasındaki sağlam kültür ilişkisinin bir nişanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Keyifli bir ziyaret ve eğlenceli bir keşif dileriz!

*Sergi pazartesinden cumartesine saat 10:00-18:00 arası ziyarete açıktır.