SALON Edebiyat : Mathias Énard & Yiğit Bener & Ebru Erbaş

Zoom platformundan canlı yayın
28.10.2020 - 19.00

Mathias Énard
Yiğit Bener
Ebru Erbaş

2020 Haziran ayında başladığımız SALON Edebiyat online konferans serisinin 7. buluşması 28 Ekim 2020 tarihinde yine yazar Yiğit Bener moderatörlüğünde gerçekleşecek.

Konuşmacılar: Mathias Énard ve Ebru Erbaş

Mathias Énard geleceği görerek bugünü deşifre eden bir yazardır. Boussole’da (Pusula) gördüğümüz üzere Tarihle senli benli olurken Zone’da (Bölge) olduğu gibi çağdaşla da oynayabiliyor. Sıra dışı bir bilgelik ve kıvrak olduğu kadar zeki bir dille okurunu yakalayan harika bir yazar var karşımızda. Türk yazar Yiğit Bener ile olan buluşması ise unutulmaz olmayı vadediyor. Institut français Türkiye ve düzenlediği SALON Edebiyat konferans serisi fikir tartışması ve edebiyat dünyasına uzun soluklu olarak katkı sağlıyor. Énard’ın Boussole (Pusula) romanı çevirisi ile  2019 Talât Sait Halman Çeviri Ödülü’ne layık görülen Ebru Erbaş ise mesleğinin sihrini açıklayacak.

Biyografi:
Mathias Énard Fransız bir yazar ve çevirmendir. École du Louvre’da eğitiminin tamamladıktan sonra, INALCO’da Arapça ve Farsça eğitimine devam etmiştir. Ortadoğu’da uzun süre kaldıktan sonra, Barselona’da ve Berlin’de yaşayıp Fransa’ya dönmüştür. 2008 yılında Actes Sud, birinci şahsın ağzından beş yüz sayfalık tek bir cümleden oluşan Zone adlı romanını yayınlamıştır. 2008 Décembre Ödülü, Candide Ödülü ve 2009 Livre Inter Ödülü gibi birçok ödül almıştır. 2015 yılında, Batının Doğuya bakışını ele alan Boussole adlı romanı Goncourt ödülünü almıştır. Le Banquet annuel de la confrérie des Fossoyeurs Fransızca (Mezar Kazıcıları Birliğinin Yıllık Ziyafeti) yayınlanan son romanıdır (2020 son baharı). Boussole (Pusula) Ebru Erbaş tarafından Türkçeye çevrilmiştir.

Zoom üzerinden canlı olarak Fransızca ve Türkçe olarak gerçekleşecek konferansa kayıt için sağ üst köşede bulunan KAYIT OL butonuna tıklayınız. Konferans bağlantısı etkinlikten 1 saat önce mail adresinize iletilecektir. Simültane çeviriden faydalanabilmek için Zoom uygulamasının son versiyonunu kullanmanız gerekmektedir.