MÜZİK VE EDEBİYAT DİNLETİSİ: MARCEL PROUST DÖNEMİNDE SALON MÜZİĞİ

Institut français İzmir
20.04.2022

2022 Proust Yılı etkinlikleri çerçevesinde

20 Nisan 2022, 19.30
Institut français İzmir

2022 Proust Yılı vesilesi ile Institut français Türkiye tarafından düzenlenen etkinlikler serisinde gerçekleşmektedir.

Piyanistler Maxime Zecchini ve David Bismuth bizlere Marcel Proust diyarına gerçek bir yolculuk sunuyor. Dinleyeceğimiz müzik parçaları, Marcel Proust çalışmalarında önde gelen uzmanlarından biri olan Jérôme Bastianelli tarafından yapılacak, Proust’a dair hikayeler, anılar ve yazarın bilinen metinlerinden oluşan okumalarla zenginleşecek. Proust’un yaşadığı zengin, rafine ve romantik döneme tanıklık eden, müzik ve edebiyat dolu bir gösteri dinleyicilerini bekliyor. Çeviriler bir ekrana yansıtılacaktır, okumalar Fransızcadır.

Sanatçılar: Maxime Zecchini, David Bismuth ve Jérôme Bastianelli

Giriş ücreti 40 TL’dir. Biletler IFT İzmir gişesinde satışa sunulmaktadır.

 

PROGRAM:

Gabriel Fauré: Dolly opus 56 (Parçalar)
Claude Debussy: Deniz « Şafaktan Öğleye Kadar Denizde
César Franck: Prelüd, parçalar ve varyasyonlar
Camille Saint-Saëns: “Mon cœur s’ouvre à ta voix”, Samson ve Dalila operasından bir sahne
Reynaldo Hahn: Préludes et Berceuses
Ludwig van Beethoven: Allegretto de la Symphonie n°7 opus 92
Richard Wagner: Isolde’nin ölümü
Süre: 45′ müzik, 30′ metin

Maxime Zecchini, piyano

Lyon Devlet Yüksek Müzik ve Dans Konservatuarı’nda Paris Devlet Yüksek Müzik ve Dans Konservatuarı’nda eğitim gören Zecchini, prestijli İtalyan okulu Incontri col Maestro à Imola Akademisi’nden mezun olan ilk Fransız müzisyendir. Arcachon Uluslararası yarışmasını, Normandiya Forum Birincilik ödülünü, Cziffra Vakfının ödülünü, Sicilya Ragusa-Ibla ödülünü ve İtalya Varenna-Lac de Côme Uluslararası yarışmasını kazanmıştır.

İtalya, Almanya, Birleşik Krallık, Çin, Güney Kore, Japonya, Güney Afrika, Avustralya, Rusya, Orta Amerika dahil elli kadar ülkede konserler verdi. Pekin Operası’nda resital veya konçerto çaldı. Şanghay Operası, Kiev Filarmoni, Malezya Ulusal Senfoni Orkestrası, Johannesburg Filarmoni Orkestrası ile sahne aldı…

Piyano-ses resitalleri için Amerikalı şarkıcı Julia Migenes ile ve konser-okumalar için oyuncu Anouk Aimée ile iş birliği yapan Zechini’nin besteleri ve aranjmanları Éditions Durand-Salabert-Universal Music tarafından yayınlanmıştır. Maxime Zecchini 2022 Mayıs ayında New York Carnagie Hall’da sahne alacaktır.

David Bismuth, piyano

Pianiste dergisi tarafından kendi kuşağının en yetenekli on Fransız piyanistinden biri olarak gösterilen David Bismuth’un, mimarlık bilimi ile şiirselliği birleştiren parlak ve derin icra tarzı eleştirmenler tarafından beğeniyle karşılanmaktadır.

Fransız müziğine tutkulu olan David Bismuth’un diskografisi, César Franck/Gabriel Fauré, Debussy/Paul Dukas ve Rachmaninov ve Camille Saint-Saëns gibi besteciler de dahil olmak üzere çok sayıda zengin kayıtları içermektedir. Müziğin günümüze ulaşan mirası ve paydaşlıklarından ilham alan sanatçı, BACHianas & Transcriptions (Télérama’dan ”ffff” almıştır), Bach Père et Fils (Piyanist “Maestro”) albümü ve daha yakın zamanda “Beethoven ve ustaları” (Télérama’dan ”ffff”) albümlerini kaydetmiştir. 2020’de David Bismuth, Beethoven’ın doğumunun 250. yıl dönümünü kutlamalarında, Paris Filarmoni Orkestrası’nda, (Konçerto n.1), Gaveau Konsser Salonun’da (Konçerto.4), Folle Journée de Nantes’da, solistlerle birlikte ve Monte Carlo Orkestrası ile sahne almıştır. Ayrıca Moskova’daki Çaykovski Salonu’nda Yuri Bashmet yönetimindeki Moskova Solistleri ile sahne almıştır. Müzisyen Mart 2022’de New York’taki Carnegie Hall’da (Resital salonu) konser verecektir.

Jérôme Bastianelli, okuma

Eski bir Polytechnique öğrencisi ve daha sonra Ulusal Sivil Havacılık Okulu’nun öğrencisi olan Jérôme Bastianelli, bir yandan da kendini özellikle keman ve piyano gibi enstrümanların pratiğine adayarak müzik eğitimi aldı. Genç yaşlarında özellikle klasik müzik konusunda tutkuluydu ve Alman besteci Richard Wagner’e özel bir sevgisi vardı.

Robert Laffont yayıncılığın Bouquins koleksiyonu için Tout Mozart (Mozart’a dair her şey), Tout Bach (Bach’a dair her şey) ve Tout Verdi (Verdi’ye dair her şey), sözlüklerinin hazırlanmasına katıldı. Nisan 2015’te, aynı koleksiyon için, özellikle John Ruskin’in Marcel Proust tarafından yapılan iki çevirisini içeren zengin açıklamaları içeren bir çalışma olan Proust ve Ruskin’i yayınladı. 2000’den bu yana Diapason dergisi için düzenli olarak yazmakta ve France Musique’deki «La tribune des critiques de Disques / Albüm eleştirmenleri tribünü » programında işbirliği yapmaktadır.

Jérôme Bastianelli aynı zamanda Temmuz 2015’ten bu yana, Quai Branly- Jacques Chirac Müzesi Genel Müdür Yardımcısı ve “Marcel Proust Dostları ve Combray Dostları Derneği Başkanı” olarak görev yapmaktadır.