Fransız Müzik Bayramı: Aälma Dili

Yapı Kredi bomontiada
21.06.2019

Fransa’da Müzik Bayramı, 40 yıldır 21 Haziran tarihinde kutlanır. Fransız Kültür Merkezi, Yapı Kredi bomontiada işbirliğiyle, Istanbul’da Fransız Müzik Bayramını, 21 ve 22 Haziran geceleri Aälma Dili ve Deluxe’ün konserleriyle kutlayacak.

Müzik Bayramı: Aälma Dili

Tanışmaları birlikte aylaklık ederken oldu. Müzik her zaman hayatlarının en derinlerindeydi. Üçkağıtçıya benzeyen bu tipler kim? Bir çete mi? Yoksa mafya ya da bir hırsız takımı mı ? Sarsılmaz dostlukla birbirine bağlı bu kafadarların peşine düşmeye kalkarsanız kaybolur gidersiniz… Aälma Dili, delilerin ruhudur! Kendinizi bu dörtlüden sakının… Ne olur ne olmaz !

Sahne üzerinde sanki bir Zorro filminden dışarı fırlamış gibi gözükse de, Aälma Dili Texas dilinden ziyade Balkan toprakları ve müziklerini daha iyi tanıyor. Paris banliyösünden gelen dört kovboyun (Emilio Castiello, Clément Oury, Benoît Vincent ve Johnny Montreuil) kurduğu bu grup bizleri Yugoslavya, Arnavutluk, Makedonya ve hatta Yunanistan’a doğru Doğu’nun fethine çıkarıyor.

Yeni albümleri “Birkaç dinar için” işte Doğu’ya doğru bu hücum seferini anlatıyor. Bir gün kafalarına esince, Makedonya dağlarındaki düğünlere katılmak üzere Balkanlar’a doğru yola çıktılar ama daha sonra rotalarını değiştirdiler. Yunanistan kapısı açıktı, daha sonra Türkiye’ye giden gemiyi kaçırdılar. Yarı yoldan İtalya’ya döndüler, dinarlar dirhem oldu. Çıkarma Batı’da Endülüs sahillerinde başarısızlığa uğradı. Colorado düşleri suya batıp, elleri bomboş, banliyölerindeki evlerine, yani Kuzey’e geri döndüler. Bu hikayeden çıkarılması gereken ders ise bir avuç dinar ve biraz da hayal gücüyle her yöne gitmek mümkün.

Emilio Castiello : Vokal, keman, mandolin 
Clément Oury : Vokal, keman
Benoit Vincent : Vokal, gitar
Johnny Montreuil : Vokal, kontrbas

 

 

Giriş serbest