LGBTI SİNEMA GÜNLERİ

Fransız Kültür Merkezi
19.06.2017 - 07:15

19-22 Haziran 2017
Fransız Kültür Merkezi, 19  ve 25 Haziran tarihleri arasında düzenlenen LGBTI haftasında, LGBTI konulu 4 film seçeneği sunuyor.
Giriş ücretsizdir.

19-22 Haziran 2017

Fransız Kültür Merkezi, 19  ve 25 Haziran tarihleri arasında düzenlenen LGBTI haftasında, LGBTI konulu 4 film seçeneği sunuyor.
Giriş ücretsizdir.

19 Haziran Pazartesi 19.15
ÇEKMECELER
Yönetmen : M. Caner Alper, Mehmet Binay
Süre : 127 dk.
Dil : Türkçe. Fransızca altyazılı.

Deniz 32. yaşını kutladığı doğum gününün gecesinde kanlar içerisinde hastaneye kaldırılır. Hayati tehlikeyi atlatan Deniz’i yoğun bir psikolojik süreç beklemektedir. Rehabilitasyon evresinde sık sık geçmişe döner ve ruhunda, çok derinde kilitli kalmış çekmeceleri açar. Kız çocuğuna nasıl davranacağını tam kestiremeyen bir anne-babanın evinde ergen cinselliğini yaşamaya çalışan Deniz’in ruhunda o günlerden gelen yaralar bir bir ortaya çıkacaktır.
Yönetmenlerin katılımıyla.

20 Haziran Salı 19.15
DOĞULU ÇOCUKLAR (EASTERN BOYS)
Yönetmen : Robin Campillo
Süre : 128 dk.
Dil : Fransızca. Türkçe altyazılı.

Doğu Avrupa çetesinin, bölgenin çeşitli yerlerinden farklı yaşlarda üyeleri bulunmaktadır. Paris’in tren garına giden ekip üyeleri, ne yapacaklarını bilmeden amaçsızca dolaşmaktadır. Bu esnada Daniel isimli iyi giyimli bir adam, gruptaki Marek adlı gence dikkat kesilir. Diğerleri gibi göçmen bir ailenin oğlu olan Marek’e yanaşan Daniel ona evine gelmesini ve para karşılığında kendisiyle birlikte olmasını teklif eder. Marek teklifi kabul eder ve evin adresini alır. Ertesi gün Marek, Daniel’ın lüks evine yapacağı ziyarette yalnız olmayacaktır. Ona eşlik eden Doğu Avrupa çetesi, Daniel için bir kabusun başlamasına neden olacaktır.

21 Haziran Çarşamba 19.15
ERKEK FATMA (TOMBOY)
Yönetmen : Cécile Sciamma
Süre : 82 dk.
Dil : Fransızca. Türkçe altyazılı.

Laure 10 yaşında henüz cinsiyetinin farklılıklarını taşımayan bir kız çocuğudur. Kızların elbiseleri yerine erkek çocuklar gibi giyinen Laure yeni taşındıkları mahallede kendisini bir erkek ismiyle Mickaël olarak tanıtır. Kendi yaşlarında güzel bir ‘kız çocuğuna’ verilen bu cevap Laure’nin yeni kimliği olur ve kimse onun gerçek bir kız olduğunu bilmezken Mickaël/Laure erkek çocuklar gibi futbol oynayarak, yalanlarla yeni arkadaşlar edinir.
Çocukça yöntemlerle saklamaya çalıştığı cinsel kimliği ve söylediği yalanlar çok geçmeden su yüzüne çıkacaktır.
Dünya prömiyeri Şubat 2011’de Berlin Uluslararası Film Festivali’nde yapılan ve Cannes’dan New York’a gezmedik festival bırakmayan, özellikle LGBT festivallerinden ödüllerle dönen yapımın senaristliğini ve yönetmenliğini Fransız sinemacı Céline Sciamma üstleniyor.

22 Haziran Perşembe 19.15
LA BELLE SAISON (GÜZEL MEVSİM)
Yönetmen : Catherine Corsini
Süre : 106 dk.
Dil : Fransızca. Türkçe altyazılı.

Yıl 1971. Bir köylü ailenin kızı olan Delphine aile baskısından kurtulmak ve kendi finansal bağımsızlığını kazanmak için Paris’e gelir. Manuel ile birlikteliğini sürdüren Parisli bir kız olan Carole’un başı feminizm fikirleriyle çalkalanmaktadır. Delphine ve Carole karşılaşması hayatlarını altüst edecek bir aşk hikayesinin başlangıcıdır.