LES LIMBES – EMİN ÖZMEN

Fransız Kültür Merkezi
25.01.2017 - 07:00

14/12/2016-25/01/2017 arası

Haziran 2015’te BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, yıllık raporunda 2014 yılında yerinden edilmişler ve mültecilerin sayısının 60 milyon kişi ile rekor seviyeye ulaştığını açıkladı. Emin Özmen uzun süren bir çalışma sonrasında bu çatışma girdabına sürüklenen insanlar ile ilgili bir fotoğraf belgeseli hazırladı.

14/12/2016-25/01/2017 arası

Haziran 2015’te BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, yıllık raporunda 2014 yılında yerinden edilmişler ve mültecilerin sayısının 60 milyon kişi ile rekor seviyeye ulaştığını açıkladı. Emin Özmen uzun süren bir çalışma sonrasında bu çatışma girdabına sürüklenen insanlar ile ilgili bir fotoğraf belgeseli hazırladı. 2012 yılından bu yana çok kez Suriye, Türkiye, Irak ve Avrupa’ya giden sanatçı burada istekleri dışında mülteci olmak durumunda kalmış aileler ile bir araya geldi.

Bu fotoğraflar dizisi mültecilerin, hayatları alt üst olan kadın ve erkeklerin hikayelerine ve yaşadıklarına tanıklık ediyor. Beklenti, umut, kaygı, kafa karışıklığı, korku birbiri içine geçmiş, o kadar ki belli olmayan karmaşık bir ruh halindeler. Kenarları pek de net olmayan, zamanın durduğu, belirsizliğin hakim olduğu bu geniş topraklarda Emin Özmen kendi gözleriyle tanık olduğu gerçekleri tarafsız bir şekilde adeta suratımıza çarpıyor.

Aralık 2015’te Magnum Photos Emin Özmen’e projesini tamamlayabilmesi için burs verdi.

Metin: Cloé Kerhoas, foto-editör ve Le Journal Ajansı koordinatörü

Emin Özmen

Foto-muhabiri Emin Özmen 1985 Sivas doğumludur. Samsun’da beş yıl fizik eğitimi aldıktan sonra tutkusu fotoğrafa eğilmeye karar verir. İstanbul Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne kabul edilen Özmen, dört yıl boyunca fotoğrafçılık eğitimi alır, ardından Avusturya’da Linz Sanat ve Tasarım Üniversitesi’nden belgesel fotoğrafçılığı diplomasını alır.

Özmen farklı konularda fotoğraf çekiyor: Somali’de kuraklık, Japonya’da deprem, Yunanistan’da ekonomik krize karşı gösteriler, Irak’ta DAEŞ’in kuruluşu; sanatçının bu çalışmaları Time Magazine, New York Times, Der Spiegel, The Guardian, Le Monde, The Telegraph gibi farklı gazete ve dergilerde yayınlanmıştır… Özmen’in bu çalışmaları World Press Photo, Bayeux-Calvados Savaş Muhabirleri Ödülü gibi çok sayıda ödüle layık görülmüştür. İstanbul’da yaşayan Emin Özmen çalışmalarını 2013 yılında fotoğrafçı meslektaşları ile kurduğu Agence Le Journal’de foto-muhabiri olarak devam ettirmektedir.