FİKİRLER GECESİ 2024 : Arap Baharı’ndan Sarı Yelekliler’e, Toplumsal Hareketler Üzerine Muhakemeler

Institut français İzmir
04.06.2024 00:00

Ayşen Uysal – Dokuz Eylül Üniversitesi – Sciences Po-CERI , CRESPPA-CSU
Choukri Hmed – Université Paris Cité, Philépol
Olivier Fillieule – Université de Lausanne, CNRS

Yuvarlak Masa
4 Haziran Salı, 18.00
Institut français İzmir

Uluslararası düzeyde tanınmış üç profesörün katılacağı bu yuvarlak masa toplantısının amacı, Arap Baharı ve Sarı Yelekli hareketlerinden örnekler vererek, kimi toplumsal hareketlerin kökenindeki fay hatlarını mekan-zamansal özellikleriyle ele almak ve aynı zamanda günümüz toplumlarında yeni kırılmalar yaratan toplumsal hareketleri tartışarak toplumsal hareketlerin geleceklerine dair düşünmektir.

Fransızca ve Türkçe simültane çeviri.

Konuşmacılar :
Ayşen Uysal – Dokuz Eylül Üniversitesi – Sciences Po-CERI , CRESPPA-CSU
Choukri Hmed – Paris Cité Üniversitesi, Philépol
Olivier Fillieule – Lozan Üniversitesi, CNRS

Ayşen Uysal, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü ve Sciences Po Paris-CERI ve CRESPPA-CSU’da yardımcı araştırmacıdır. Kolektif eylem, siyasi bağlılık, polislik ve baskı, devlet gözetimi ve siyasi partiler konularında uzmanlaşmıştır. Faire de la politique dans la rue kitabının yazarıdır. Manifestations de rue, manifestants et police en Turquie (Éditions du Croquant, 2019) ve Particiler. Türkiye’de partiler ve sosyal ağların inşası (O. Topak ile birlikte, İletişim Yayınları, 2010 (3. baskı 2023).

Olivier Fillieule, Lozan Üniversitesi’nde Siyaset Sosyolojisi Profesörü ve CNRS’de Araştırma Direktörüdür. Araştırmaları üç alana odaklanmaktadır: sosyal ve siyasi seferberliğin dinamikleri; sosyal çatışmanın devlet tarafından yönetimi (demokratik ve otoriter bağlamlarda baskı, asayiş, ve kontrol biçimlerinin uluslararasılaşması); aktivizm sosyolojisi ve aktivist kariyeri, ayrışma da dahil olmak üzere; ve seferberlik sosyolojisinin tarihi ve yöntemleri ile araçları üzerine düşünme. Kalabalık yönetimi alanında yayınları bulunmaktadır: Stratégies de la rue, 1997; Police et manifestants, 2008 ve (Danielle Tartakowsky ile birlikte) La manifestation, 2010, İngilizce ve İspanyolca’ya çevrilmiştir.
Olivier Fillieule’nin yayınlarına şu adresten ücretsiz olarak erişilebilir : https://unil.academia.edu/OlivierFillieule

Choukri Hmed, Paris Cité Universitesi’nde (Saint-Germain-des-Prés kampüsü) sosyoloji profesörü ve Felsefe, Sosyoloji, Semiyoloji ve Siyaset Merkezi’nde (Philépol) araştırmacıdır. GIS Orta Doğu ve Müslüman Dünyalar (UAR 2999 CNRS Études aréales) müdür yardımcısıdır. Arap dünyasında ve özellikle Mağrip’te toplumsal hareketler, devrimler ve rejim değişikliği konularında uzman olan yazarın yakın zamanda Antoine Perrier ile birlikte Le Livre blanc sur les études maghrébines en France (2023) ve L. Bantigny (ed.), Histoire globale des révolutions, 19e-20e siècle, Paris, La Découverte, 2023, s. 631-653 içinde “Printemps arabes: révoltes ou révolutions?” başlıklı kitap ve makaleleri yayımlanmıştır.