KONSER – İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ – GİZLİ BAĞLAR

Fransız Sarayı
05.06.2024 21:00
05.06.2024

Fransız Sarayı
Tomtom, Tomtom Kaptan Sok. No:20

KONSER – İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ
GİZLİ BAĞLAR
5 Haziran Çarşamba saat 21:00’de
Fransız Sarayı’nda

Her sene olduğu gibi bu yaz da, Institut français, İstanbul Müzik Festivali’nde yerini alıyor. Fransız Sarayı’nın büyülü ortamında, 5 Haziran’da gerçekleşecek “Gizli Bağlar” konserinde buluşmak dileğiyle. Biletler satışta.

Süre: 75 dakika (arasız)

JEAN-GUIHEN QUEYRAS viyolonsel
RAPHAËL IMBERT saksofon / bas klarnet
SONNY TROUPÉ perküsyon
PIERRE-FRANÇOIS BLANCHARD piyano

Günümüz klasik müzik sahnesinin en büyük viyolonsel virtüözleri arasında gösterilen Jean-Guihen Queyras 2024’e İsviçre’de Bach, İspanya’da Elgar, Hollanda ve İtalya’da Mendelssohn, Avusturya’da Mozart seslendirerek başladıktan sonra Şubat’tan Haziran’a kadar Avrupa’daki konserlerinin yanı sıra Kanada, ABD ve Japonya’ya kapsamlı turnelere çıkıyor. Çok yönlülüğüyle tanınan sanatçı, daha önce Beethoven’ın piyanolu üçlüleriyle konuk olduğu İstanbul Müzik Festivali’ne de bu kez klasik müziği cazla buluşturduğu bir projeyle dönüyor.

Queyras bu konserde caz müzisyenleri Raphaël Imbert, Pierre-François Blanchard ve Sonny Troupé ile birlikte farklı stiller, estetik kalıplar arasındaki gizli bağları keşfe çıkıyor; müzik türleri arasındaki sınırları aşan görünmez akımları görünür, duyulur kılıyor.

Farklı tür ve stillerden beslenerek kendine has bir vizyon geliştirmiş olan saksofoncu Raphaël Imbert özellikle Duke Ellington, John Coltrane gibi sanatçıların müziklerinde de kendini gösteren, caz yaratımının ruhani bağıyla ilgileniyor. Gizli Bağlar’da Imbert’in besteleri Schubert, Wagner, Eisler ve Coleman’ın eserleriyle diyaloğa giriyor. Aldığı klasik eğitimin ardından caza yönelen piyanist Pierre-François Blanchard ve doğum yeri olan Guadeloupe’ün geleneksel müziğiyle çağdaş cazı birleştiren perküsyoncu Sonny Troupé ile tamamlanan dörtlü bu projeyi 2022’de Harmonia Mundi etiketi altında Invisible Stream başlığıyla albüm olarak da yayımladı.

Kapıda isim kontrolü yapılacaktır. İzleyicilerimizin yanlarında kimlik getirmeleri gerekmektedir.

Mekâna giriş Tomtom Kaptan Sokak’tan olacaktır.

Kategori içi koltuklar numarasızdır.