KONSER: FANOU TORRACINTA QUARTET

Nardis Jazz Club
15.05.2024 21:30

15 Mayıs Çarşamba, 21.30 Nardis Jazz Club, Istanbul Institut français Istanbul, 15 Mayıs Çarşamba günü saat 21.30’da Nardis Jazz Club’de Fanou Torracinta Quartet’i olağanüstü bir konser için ağırlamaktan mutluluk duyuyor. FANOU TORRACINTA Fanou Torracinta, Güzellik Adası’ndan 28 yaşında bir caz gitaristi. Çok erken yaşlardan itibaren, yaz festivallerinde çalmak için sık sık Korsika’yı ziyaret eden tarzın […]

15 Mayıs Çarşamba, 21.30
Nardis Jazz Club, Istanbul

Institut français Istanbul, 15 Mayıs Çarşamba günü saat 21.30’da Nardis Jazz Club’de Fanou Torracinta Quartet’i olağanüstü bir konser için ağırlamaktan mutluluk duyuyor.

FANOU TORRACINTA
Fanou Torracinta, Güzellik Adası’ndan 28 yaşında bir caz gitaristi. Çok erken yaşlardan itibaren, yaz festivallerinde çalmak için sık sık Korsika’yı ziyaret eden tarzın en iyi müzisyenlerine maruz kaldı. Django Reinhardt’ın müziğindeki çingene tınılarını keşfederek kendini onların çalgılarına coşkuyla kaptırdı. Onları taklit etmeyi hayal ediyor.
2012 yılında Fanou, çingene tarzının gerçek bir efsanesi olan Tchavolo Smchitt ile turneye çıktı. Bu onun için belirleyici bir buluşmaydı. Onu tekrar görecek ve ada festivallerinin her birinde onunla birlikte çalacak.

On yedi yaşında, genç bir Korsikalı şarkıcı olan Arnaud Giacomoni, kontrbasta William Brunard ve kemanda Bastien Ribot ile birlikte, caz ve çingene caz sahnesinin iki mükemmel müzisyeni olarak Korsikalı Trio/Quartet’i kurdu. Grup, Jazz in Marciac ve Les nuits de la guitare de Patrimonio gibi prestijli mekânlarda sahne aldı.

Fanou Torracinta şu anda Paris caz ve çingene sahnesinde aktif. Yeni grubunu 2019 yılında yine William Brunard ve Benji Winterstein ile birlikte kurdu. Gitarist giderek daha fazla kompozisyonla ilgileniyor ve 2021’de “Gipsy guitar from Corsica” başlıklı yeni bir albüm yayınlayacak. Korsika ve Manouche etkilerini birleştiren oldukça kişisel bir repertuar.