KONFERANS: Annie Ernaux ou la voie qui mène au Prix Nobel

IFT, Konrad Adenauer Cad. No 30, Yıldız
10.05.2023 - 19.30

Konferans dili sadece Fransızca

Annie Ernaux’nun iki uzmanın katılımlarıyla, Pr. Dr. Ayşe Kıran ve Doç. Dr. Eylem Aksoy, Türk-Fransız Kültür Derneği tarafından düzenlenen bir konferans.

  • 10 Mayıs Çarşamba, 19:30 – Institut français Ankara
  • Konferans dili sadece Fransızca
  • Giriş ücretsiz, kayıt zorunlu

Pr. Dr. Ayşe Kıran

Ayşe Kıran, Edebiyat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra La Sorbonne’da yüksek lisansını tamamladı ve ardından iki tez savunmuştur (birisi École des Hautes Etudes en Sciences Sociales’da).

2006 yılında Simone de Beauvoir’ın 100. doğum günü vesilesiyle Annie Ernaux ile tanıştı.

Proust, Gide, Gracq, Genet, Alain-Fournier, Balzac, Rimbaud, Montaigne, Yücel, Camus, Yourcenar, Ernaux gibi Fransız ve Türk yazarların eserleri üzerine çeşitli makaleleri yayınlandı.

Kitapları: (üçü ortak yazılmıştır) ilki meslektaşım Ece Korkut ile: L’Enseignement du vocabulaire Français (1990, 2018) La violence contre la femme dans les publicités à la télévision (1999). Prof. Dr. Zeynel Kıran (2000, 2016) ile: Les processus des lectures littéraires ve L’introduction à la linguistique. Yalnız yazılan Méthodes d’analyse de textes.

Doç. Dr. Eylem Aksoy

Eylem Aksoy, Hacettepe Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık bölümünden sonra La Sorbonne’da (Paris IV) Fransız Dili Yüksek Lisans II mezunu oldu. 2012 yılında Hacettepe Üniversitesi ile La Sorbonne ortak gözetlemesinde “ L’énonciation et la polyphonie dans l’œuvre d’Annie Ernaux ” konulu doktora tezini savundu. Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde Öğretim Üyesi ve Bölüm Başkan Yardımcısı olan Eylem Aksoy, araştırmaları ve yayınları genellikle Annie Ernaux üzerinedir.

Son yayınladığı bölüm başlığı : « L’évolution du luxe au féminin chez Annie Ernaux » (« Femmes et luxe : Perspectives littéraires » kitabında, 2022 Presses universitaires de Rennes -PUR-).